63 гнезда на щъркели има в Сливен и общината

В някогашната колония на елите птици в Самуилово сега има само едно гнездо

В парка от вековни дъбови дървета в сливенското село Самуилово има само едно щъркелово гнездо, отчетоха общинските еколози. Паркът се намира в центъра на селото и е с неголяма площ. Но до преди двайсетина години в него гнездеше най-голямата естествена колония на белите птици в страната. Ежегодно пристигаха 12 двойки, а е имало периоди, през които броят им е достигаше до 19 - 20. Щъркелите привличаха интереса на хората в района, които идваха на разходка до Самуилово, за да им се порадват. Днешното рязко намаляване на числеността на тези птици е резултат от засушаването, обясняват еколозите. Сухите клони на старите дъбове не могат да издържат тежестта на гнездата. По тази причина няколко двойки птици отглеждат поколенията си извън парка, върху безопасни изкуствени платформи до ел.стълбовете, монтирани от енергото.

Щъркеловите гнезда в цялата община Сливен са 63. От тях 16 са без поставени изкуствени платформи, съобщи Мария Диловска от общинския отдел „Екология“. Данните са от международното преброяване на белия щъркел, което в областния град и 44-те сливенски села е извършено с участието на еколозите от отдела. Най-много гнезда има в селата Биково, Желю войвода, Младово и Скобелево в равнинната част на общината. Има тенденция към увеличаване на щъркеловите гнезда в планинската котловина, допълни Диловска. Според нея, популацията на защитения вид птици се запазва.

Международното преброяване на белия щъркел се провежда на всеки 10 години в над 40 страни. У нас то се координира от Българското дружество за защита на птиците.

Акцент: В Самуилово има музейна сбирка за щъркелите.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Росица Николова, кореспондент на "Труд" в Сливен

Този уебсайт използва "бисквитки"