80 000 млади българи дължат пари на банки и кредитни институции, харчат за почивка, телефон и дрехи

Кампания за финансова култура и грамотност инициира Камарата на частните съдебни изпълнители, четат лекции в столични училища 

Заради внушителния брой млади хора, които дължат пари на банки и кредитни институции, Камарата на частните съдебни изпълнители поде кампания за финансово ограмотяване на населението. Инициативата започва в столичното 127 СОУ "Иван Денкоглу", тъй учениците в горен курс са уязвими и склонни, когато станат пълнолетни - веднага да започнат с дърпането на кредити.

Данните на ЧСИ са тревожни - длъжниците до 20-годишна възраст са 4000. На възраст до 25 години задлъжнелите лица са 36 000, а в групата между 25 и 30 години - 80 000 души имат кредити.

"Досега около 100 училища са изявили желание да участваме с лекции, колегите в цялата страна са заявили готовност да присъстват в беседите. Кампанията не е до края на календарната, а до края на учебната година. Надявам се да успеем да покрием всички училища, които са ни поканили. Ценното в случая е, че на ученици ще бъдат разказани истински истории какво се случва, когато взимаш необмислени финансови решения", коментира специално за "Труд news" Георги Дичев, председател на Камарата на ЧСИ в България. 

На учениците от 11 и 12 клас ще се четат лекции и ще се дават конкретни примери как необмислени финансови стъпки могат да ги докарат до тежки житейски ситуации и купища проблеми. В класните стаи в кампанията ще влизат истински съдебни изпълнители, които ще разказват на зрелостниците доста горчиви примери от тяхната ежедневна практика.

"Започваме в 127-о училище в София, но кампанията няма да се ограничи до София-град, нашата цел е да се разпрострем в цялата страна и инициативата да стане национална", заяви пред "Труд news" експерт от Камарата на ЧСИ. 

Според тях повечето от кредитополучателите до 30-годишна възраст взимат пари от банка, или друг тип финансова институция, за да отидат в чужбина, пазаруват маркови дрехи или за да се сдобият с по-нов модел телефон и друга подобна техника.

Огромен е процентът на младите, които харчат цялата си заплата по барове, ресторанти, дискотеки и казина.

"Затова им се налага да изтеглят заем, за да запълнят дупките до следващата заплата", коментират от Камарата на ЧСИ.

„Ниската финансова култура и грамотност ясно личи и в подписването на неизгодни договори за кредит, не се чете тънкия шрифт", отбелязват от сдружението.

Забелязва се устойчива тенденция да се увеличава делът на тези, които прибягват до заеми, бързи и потребителски кредити. Това са хора, които са в началото на своята трудова кариера, част от тях студенти. Изпитват затруднения при месечното изплащане на вноските, защото самите те работят сезонно или ако са на постоянна работа, основно в сферата на услугите, те са ниско платени, пресмятат от Камарата.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Димана Дойчинова

Този уебсайт използва "бисквитки"