9 на сто от младите лекари избират да станат джипита

Според традиционната анкета на Медицинския университет в София

Рекорден брой абсолвенти остават да практикуват в България

Двама пълни отличници със “Златен Хипократ”

Ръст на младите лекари, които искат да са общопрактикуващи лекари, отбелязва анкета на Медицинският университет в София сред абсолвентите тази година. Процентът на желаещите да практикуват като джипита и тази година плавно нараства и достига 9, след като година по-рано беше 8%, а още един випуск назад - 5,9%.

Освен това Рекорден брой млади лекари - 62,5%, желаят се реализират в България - това сочат резултатите от допитването на Випуск 2023, който се състои от общо 596 души - 239 български и 357 чуждестранни студенти от 31 държави.

За първи път от повече от 10 години насам процентът на оставащите в България е толкова висок (62,5%), отбелязва от МУ-София. Числото бавно нараства през последните години като при предходния Випуск 2022 е 50% на 50% - оставащи и заминаващи.

Като аргумент да изберат България младите лекари сега посочват на първо място националното самосъзнание, на второ семейството и приятелите, на трето - моралното задължение към родината. 87,11% искат да работят в болнични заведения, а 8,99% като общопрактикуващи лекари. На научна кариера биха се отдали 2,73% от завършващите.

Продължава да намалява и да е много нисък процентът на желаещите да работят като търговски представители на фирми за лекарства (0,78%).

Тази година има две дами, носители на “Златен Хипорат”, които са пълните отличници на випуска, научи “Труд news”.

Церемонията по дипломирането на младите лекари от МУ-София ще се състои на 20 февруари.

Най-желана специалност

Анестезиология измести педиатрия

Анестезиология и интензивно лечение е специалността, заела първо място (12,22%) в предпочитанията на абсолвентите. На второ и трето място се нареждат хирургия (9,97%) и акушерство и гинекология (9,36%). Следва кардиология (8,39%).

Педиатрията, която за предходния випуск беше водеща, сега се нарежда на четвърто място с 6,75% желаещи да я практикуват. Значително е намалял интересът към вътрешни болести (3,86%), ендокринология (1,93%) и образна диагностика (2,57%) - и при трите специалности спадът е с около 6% в сравнение с предходните випуски. Спешната медицина продължава да е на последно място в класацията за желани специалности от младите лекари (0,64%). Най-висок е процентът на абсолвентите, които са отговорили, че още не са решили какво ще изберат (16,90%).

Реализация зад граница

Мотивите на тези, които искат да заминат зад граница (37,5%), са: по-високо заплащане в чужбина (25,66%), по-добра организация на здравната система (19,97%).

С около 2% скача броят на младите лекари, които смятат, че развитието на кадрите в здравната ни система става трудно (16,86%) и затова ще напуснат България. Амбициите им са насочени предимно към европейските държави (71,95%). С по около 2% при всеки випуск за последните три години намалява интересът за работа в САЩ (за настоящия са 8,85%).

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"