Ройтерс: България е уязвима заради силните връзки с гръцкия бизнес

Загуби в размер на 50 млрд. евро е регистрирала банковата система на страната през последните три месеца и половина, пише вестник „Катимерини”. Причина за това са политическата нестабилност в Гърция, предсрочните избори и голямата несигурност от високия риск на преговорите с кредиторите.

Според изданието загубите се дължали предимно на такива фактори, като голямото теглене на пари от влоговете, оценявано на 22 млрд. евро, а също падането на рейтинга на банките, спирането на междубанковите сделки, нарастването на количеството пари и появата на нови необслужвани заеми - всичко това довело до загуби на стойност 23 млрд. евро и други.

Поради силните си връзки с гръцкия бизнес и гръцкия банков сектор България и нейните балкански съседи са изключително уязвими пред заплахата от финансовия колапс на Гърция, въпреки че зависимостта им е по-малка отколкото преди няколко години, коментира Reuters, цитиран от "Фокус".

Въпреки че засега Атина си осигурява удължаване на спасителната програма, опасността от евентуално излизане от еврозоната остава, а гръцките банки, които са застрашени от изтичане на капитали, ще бъдат принудени да орежат финансирането на чуждестранните си дъщерни дружества. Те са концентрирани в балканските страни, като в България гръцките банки генерират почти една пета от БВП на страната. Активите на гръцките банки в Албания, Македония и Сърбия възлизат на респективно 18, 16 и 12% от БВП на трите страни. В същото време България изпраща около 7% от износа си за Гърция

Банкери бият тревога, че от края на октомври досега банките в Гърция са навлезли в орбита на несигурност, която би имала сериозни последствия за домакинствата и бизнеса, за ликвидността на банковата система и за инвестициите.

Позовавайки се на „Джей Пи Морган”, вестник „Катимерини" пише, че само миналата седмица малко преди да бъде постигнато споразумението с Еврогрупата за удължаване на спасителната програма гърците са изтеглили около 3 млрд. евро от своите влогове в банките.

„Джей Пи Морган” смята, че изтичането на капитали от банките тази година е достигнало около 25 млрд. евро, което означава, че седмично от банките са се теглели над 3 млрд. евро.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"