Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Виетнам в редица сфери бяха обсъдени между министър-председателя Бойко Борисов и виетнамския му колега Нгуен Тан Зунг, който е на официално посещение в България, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
Българският премиер отбеляза, че към момента стокообменът между двете страни е незадоволителен и има потенциал за развитието му в сфери като туризма, ИТ-технологиите, енергетиката, културата, спорта, образованието. Борисов изрази надежда, че след днешната среща в Министерския съвет ще се постигнат по-добри резултати. Той изтъкна приятелството, което България демонстрира в Европа относно признаването на Виетнам за държава с пазарна икономика и участието й на пазара на Европа. Във връзка с напрежението в района на Южнокитайско море, българският премиер подчерта, че е важно да се спазват международните спогодби и да се намери решение по мирен начин.
По време на разговора с виетнамския си колега министър-председателят Борисов изтъкна предимствата на България като платформа към огромния пазар на ЕС и региона. Наред с това той подкрепи насърчаването на инвестиционното сътрудничество между България и Виетнам и разширяването и диверсифицирането на двустранната търговия. Премиерът отбеляза значението на Смесената комисия за търговско-икономическо и научно-техническо сътрудничество, в рамките на която може да бъдат обсъдени и конкретни предложения за партньорство. Борисов посочи и традиционно добрите контакти в областта на образованието като напомни, че над 35 000 граждани на Виетнам са се обучавали в нашата страна. Премиерът приветства и приятелските отношения, които се създават на местно равнище чрез меморандумите за разбирателство между български и виетнамски градове.
Министър-председателят на Виетнам Нгуен Тан Зунг изрази задоволство, че посещава България именно във времето, когато се навършват 65 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни. Той напомни за подкрепата, която България оказа на Виетнам в годините на борбите за национална независимост, както и в процеса на изграждане на страната. Нгуен Тан Зунг изтъкна интензивното развитие на традиционните приятелски отношения между двете държави. „Резултатите, които бяха постигнати, още не съответстват на нашите потенциални възможности“, коментира премиерът на Виетнам и изтъкна желанието на двете страни за стратегическо партньорство и сътрудничество, включително на регионално и международно равнище. Нгуен Тан Зунг потвърди желанието за двустранно партньорство в търговско икономическата сфера, в отбраната, сигурността, науката, образованието и туризма.
„Високо ценим това, че България включи Виетнам в списъка на нейните партньори в плана за развитие и сътрудничество за 2015 година“, заяви виетнамският премиер. Той обърна внимание на новия модел на икономическо сътрудничество, както и на благоприятните условия за българския бизнес и възможностите за инвестиции във Виетнам, особено в сфери като градоустройство, земеделие, здравеопазване, информационните и комуникационните технологии, туризма. Нгуен Тан Зунг подчерта значението на опазването на сигурността и мира в целия свят, като споровете трябва да се решават с мирни средства. Премиерът благодари за благоприятните условия за виетнамската общност в България, която е своеобразен мост за развитие на приятелски взаимоотношения между двете страни. Министър-председателят отправи официална покана към премиера Борисов да посети Виетнам.
В присъствието на двамата премиери бяха подписани двустранни документи за задълбочаване на сътрудничеството в областта на превенцията и борбата с престъпността, както и в сферата на правосъдието. Меморандуми за разбирателство за установяване на приятелски отношения бяха сключени между Столична община и град Хо Ши Мин и между Община Русе и град Кън Тхъ.