20 000 онкоболни изхвърлени от здравната система

Над 20 000 българи, колкото според статистиката са болните от рак в краен стадий, са изхвърлени от здравната система у нас. Причината е, че по закон те могат да се лекуват само според установените стандарти и нямат право да се възползват от алтернативи начини на лечение, признати в чужбина.

Така те са принудени да чакат края на живота си у нас или да търсят варианти за лечение навън. Това съобщиха пред „Труд“ лекари, които искат промени в закона да признаят интегративната медицина у нас.

„Чиста проба престъпление е да откажеш лечение на тези хора. Остават им по няколко месеца живот. Били са на стандартна онкология, но без резултат. Те имат един шанс и това са интегративните методи, които съчетават стандартни и алтернативни методи“, заяви д-р Христо Дамянов от Медицински център „Интегративна медицина“, където се лекуват пациенти, на които конвенционалните методи не помагат.

По думите му там успяват да ги вкарат в ремисия и дори подобряват начина им на живот. Въпреки това обаче в България методите им са незаконни.

„Раздразнили сме всички, защото искаме промени в закона. В момента всички здравни документи у нас са остарели. Пречат ни да лекуваме“, посочи д-р Дамянов и допълни, че се борят с огромната некомпетентност на чиновниците.

За разлика от други държави, където има десетки клиники по интегративна онкология, у нас действа един център. Това кара пациентите в него да поискат защитата му в писмо до всички възможни държавни институции, така че да имат шанс за живот.

„Всеки опит за нови методи се пресича“, разказа д-р Дамянов, заради което днес медицинският център по интегративна медицина и Центърът за защита на правата в здравеопазването организират пресконференция.

Болници в нарушение

Въпреки липсата на законова основа алтернативните методи навлизат много сериозно в болниците у нас. Поне 10 лечебни заведения работят с тях. Според чиновниците обаче те нямат право на това, защото онкоболните в България се лекуват само и единствено по стандартна онкология.

„Заради това над 1400 българи ходят да се лекуват в Турция годишно, което е грехота, защото можем да го правим и тук“, уточни д-р Дамянов.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от На Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"