Asia Times: Американските тихоокеански летища са силно уязвими от превантивната атака на Китай

Летищата на САЩ в Тихия океан са критично уязвими от усъвършенстваната китайска авиация и ракети с голям обсег на действие, рискувайки опустошителни загуби, преди дори да започне потенциален конфликт, Asia Times.

Този месец мозъчният тръст Hudson Institute публикува доклад, в който се казва, че американските летища в Западния Пасифик са изправени пред критична уязвимост, тъй като Китайската народна освободителна армия (НОА) значително изпревари усилията на САЩ за укрепване на летищната инфраструктура.

В доклада на института Хъдсън се казва, че докато китайската армия е удвоила своите закалени убежища за самолети до над 3000 и е добавила обширни писти, американската армия е добавила две от началото на 2010 г. В доклада се казва, че това несъответствие оставя въздушните бази на САЩ опасно изложени на прецизни ракетни удари, като повечето самолети биха били загубени в потенциален конфликт.

В доклада се посочва, че усилията на Китай за укрепване позволяват продължителни въздушни операции при атака, което представлява стратегическо предимство. За разлика от това, той изтъква, че разчитането на САЩ на подходите от епохата на Студената война и минималните инвестиции в устойчивостта на летището увеличава оперативните рискове и стимулира китайската агресия.

Докладът препоръчва многогодишна кампания за укрепване на въздушните бази на САЩ, разгръщане на активна и пасивна отбрана и препроектиране на силовите структури за действие от отдалечени или разпръснати места. Без тези мерки докладът на института Хъдсън предупреждава, че САЩ рискуват да загубят въздушно превъзходство в Индо-Тихия океан и са изправени пред дестабилизиращ стратегически дисбаланс, който може да провокира превантивни китайски военни действия.

Освен това The War Zone съобщи през декември 2024 г., че новият план за действие за инсталационна инфраструктура (I2AP) на военновъздушните сили на САЩ по-специално пропуска планове за нови закалени убежища за самолети, въпреки че признава, че базите вече не могат да се считат за убежища и трябва да работят под атака.

The War Zone отбелязва, че това отсъствие е поразително на фона на нарастващите заплахи от дронове и ракети, особено от Китай. В него се казва, че докато I2AP набляга на модернизирането и правилното оразмеряване на базовата инфраструктура, подобряването на устойчивостта срещу атаки и природни бедствия и подобряването на надеждността на електрическата мрежа, той клони към гъвкавост и бързо възстановяване, а не към физическо втвърдяване.

В доклада се споменава, че представители на военновъздушните сили на САЩ твърдят, че диверсифицирането и разпространението на активи е по-ефективно от инвестирането в големи количества в твърди структури. В него се споменава високата цена и ограничената ефективност на закалените укрития срещу прецизно насочвани оръжия.

The War Zone обаче посочва, че този подход е в контраст с опасенията на Конгреса на САЩ, подчертани от писмо от 13 републикански законодатели, предупреждаващи, че повечето загуби на американски самолети в симулирани конфликти с Китай са настъпили на земята.

Asia Times съобщи през март 2024 г., че законодателите на САЩ са повдигнали тревога относно уязвимостта на инфраструктурата на американската въздушна база в Тихия океан към китайски ракетни атаки, критикувайки бавния отговор на Министерството на отбраната на САЩ (DOD) на ескалиращата заплаха.

В писмо от май 2024 г. конгресменът Джон Муленаар и сенатор Марко Рубио призоваха секретаря на военновъздушните сили на САЩ Франк Кендъл и секретаря на военноморските сили на САЩ Карлос дел Торо да ускорят критичните подобрения на отбраната. Те отбелязаха, че усъвършенстваните ракетни способности на Китай сега застрашават всички бази на САЩ в региона, включително военновъздушната база Андерсън в Гуам и Северните Мариански острови.

Законодателите също така посочиха бавното възприемане от Министерството на отбраната на САЩ на пасивни защитни средства, като например закалени укрития за самолети, които са от съществено значение за издържане и бързо възстановяване от потенциални атаки. Въпреки че Китай построи над 400 такива убежища през последното десетилетие, САЩ са добавили само 22.

Писмото също така критикува тромавите разпоредби за боравене с боеприпаси от Втората световна война, които забавят основните строителни проекти и увеличават разходите. Законодателите предупредиха, че бездействието може сериозно да навреди на оперативните способности на американската армия в конфликт, особено в случай на китайска инвазия в Тайван.

Обсъждайки последиците от недостатъчните инвестиции в инфраструктурата на заздравената въздушна база, Кели Грико и други автори споменават в доклад на мозъчния тръст Stimson Center от декември 2024 г. , че китайските ракетни удари могат да осакатят въздушните операции на САЩ в Индо-Тихия океан, насочвайки се към ключови писти и пътеки за рулиране, за да попречат на генерирането на полети и зареждане с гориво във въздуха в началото на конфликта.

Грико и други твърдят, че ракетните сили на Народната освободителна армия (PLARF) са в състояние да разположат балистични и крилати ракети, за да затворят писти в Япония, Гуам и други тихоокеански места, потенциално спирайки операции на изтребители за до 12 дни и операции на танкери за повече от месец.

Те отбелязват, че без оперативни танкери американските изтребители биха се затруднили да достигнат или да се върнат от критични бойни зони като Тайванския проток, докато бомбардировачите може да се сблъскат със значителни закъснения поради зависимост от далечни бази. Те казват, че тези прекъсвания биха могли да осигурят на Китай стратегически прозорец за постигане на военните му цели, като завземането на Тайван, преди силите на САЩ да се възстановят.

Подчертавайки нарастващата заплаха от китайски удари на далечни разстояния по летища на САЩ в Тихия океан, списание Air & Space Forces съобщи през декември 2024 г., че Китай значително разширява обхвата на своите ракети и бойни самолети, което представлява нарастваща заплаха за интересите на САЩ в Тихия океан.

Според доклада Китайската народноосвободителна армия подобрява своята стратегия против достъп/отказ на зона (A2/AD) чрез увеличаване на балистичните ракети и модерните самолети. Добавя се, че ВМС (PLAN) и Военновъздушните сили (PLAAF) сега действат по-често и по-далеч от бреговете на Китай, използвайки нови възможности за зареждане с гориво във въздуха, за да разширят своя оперативен обхват.

Докладът на Министерството на отбраната на САЩ за военната мощ на Китай за 2024 г. споменава, че китайската авиация и ракетни сили с голям обсег на действие са се радвали на значителен напредък през миналата година, което отразява продължаващия акцент върху подобряването на стратегическото възпиране и проекцията на мощта.

В доклада се казва, че PLAAF са интегрирали въздушния танкер Y-20U, който разшири способността му да поддържа въздушни операции на дълги разстояния, като даде възможност за международно разполагане и надводни мисии във Филипинско море.

Едновременно с това се казва, че PLAAF са продължили разработването на стелт бомбардировач H-20, който се очаква да постигне глобална ударна способност, отбелязвайки критична стъпка в развитието на въздушния крак на Китай от неговата ядрена триада.

Междувременно се отбелязва, че PLARF е разнообразил инвентара си с хиперзвукови плъзгащи ракети (HGV) и модерни междуконтинентални балистични ракети (ICBM) като DF-27, способни да доставят ядрени и конвенционални полезни товари на разстояние до 8000 километра. В него се казва, че ракетата DF-17, оборудвана с тежкотоварни автомобили, е увеличила възможностите за прецизни удари в Западния Тихи океан.

Докладът споменава, че тези разработки са подкрепени от подобрения в командването и контрола, мерките за противоракетна отбрана и технологиите за насочване в космоса, подчертавайки стратегическия фокус на Китай върху постигането на военен паритет с глобалните сили и възпирането на противници в множество области.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"