Asia Times: САЩ се борят да преодолеят пропастта в хиперзвуковата въздушна мощ с Китай (ВИДЕО)

Американските военновъздушни сили искат по-бързо производство на B-21 от следващо поколение, но не е ясно дали повече бомбардировачи ще отменят хиперзвуковата преднина на Китай

Висш американски генерал се застъпи за по-бързо и по-голямо производство на следващото поколение бомбардировач B-21 Raider, призив да се отговори на бързото развитие на въздушната мощ на Китай и да се отговори на бързо развиващите се заплахи. Но възникващата празнина в хиперзвуковите оръжия може да измести баланса на въздушните сили на Азия в полза на Китай, пише Asia Times.

Този месец FlightGlobal съобщи , че генерал от военновъздушните сили на САЩ Томас Бусиер, командващ Глобалното ударно командване, е призовал за преоценка на планирания размер на флота от бомбардировачи B-21 Raider, произведени от Northrop Grumman.

Говорейки пред Института за аерокосмически изследвания „Мичъл“ , Бусиер подчерта критичната роля на B-21, планиран да замени остарелите бомбардировачи Boeing B-1B и Northrop B-2. Бусиер описва B-21 като „най-изящната оръжейна система, създавана някога“. В момента е в процес на летателни изпитания, като първоначалното пускане в експлоатация се очаква в средата на 2020 г.

Настоящият план на USAF е да придобие 100 B-21, но Бусиер предполага, че този брой може да се наложи да бъде увеличен, за да отговори на изискванията на съвременната война и нарастващите геополитически предизвикателства. Той подчерта силното търсене на флотилията от бомбардировачи на USAF, която включва модернизираните B-52J, отбелязвайки честото им разполагане за бойни операции и стратегическо възпиране.

Бусиер също така посочи, че предишни оценки показват необходимост от 220 бомбардировача, което може да изисква преразглеждане в светлината на текущата динамика на сигурността.

Въпреки това предизвикателствата при производството на B-21 доведоха до намаляване на планирания брой бомбардировачи от следващо поколение, принуждавайки САЩ да задържат по-старите бомбардировачи в експлоатация по-дълго от първоначално планираното.

През юли 2024 г. Asia Times съобщи , че военновъздушните сили на САЩ са обновили своите стелт бомбардировачи B-2 Spirit с усъвършенстван софтуер, повишавайки бойната им готовност на фона на забавяне на производството на B-21.

Надграждането, известно като Spirit Realm 1 (SR 1), включва по-добри дисплеи, летателен хардуер и подобрения на оцеляването, за да запази B-2 приложим, докато B-21 стане оперативен.

Флотът B-2, който сега наброява 19 самолета, остава единственият бомбардировач на ВВС на САЩ, докато B-21 достигне първоначална оперативна способност. Модернизацията на B-2 включва разполагането на Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range (JASSM-ER), подобрявайки ударните способности на самолета.

Asia Times съобщи през юни 2024 г., че военновъздушните сили на САЩ значително модернизират своя флот от бомбардировачи B-52, трансформирайки самолета от епохата на Студената война в модерен боен самолет, способен да се противопоставя на заплахи, близки до равностойни, особено от Китай.

Надстройките включват подобрени двигатели, цифров кокпит, радар с активна електронно сканирана решетка (AESA), модернизирана авионика, подобрени пилони, възможности за електронна война и най-съвременни оръжейни системи.

Предназначени за модела B-52J, надстройките имат за цел да удължат живота на самолета до 2050 г., работейки заедно с B-21. Новите двигатели, вероятно Rolls-Royce F130, обещават спестяване на разходи, увеличено време на полет и намалени нужди от основен ремонт.

Радарът AN/APG-79 ще подобри ситуационната осведоменост и възможностите за електронна война, докато новите комуникационни пакети ще позволят мрежова интеграция на бойното поле. B-52J също така ще бъде въоръжен с хиперзвукови оръжия и други усъвършенствани боеприпаси, което значително ще увеличи неговите ударни способности.

Въпреки този напредък, B-52J е изправен пред закъснения. Поради недостиг на финансиране и увеличение на разходите в програмата за модернизация на радара, първоначалната оперативна способност се очаква през 2033 г.

В същото време Китай непрекъснато напредва в модернизирането на своите бомбардировачи. В своя доклад за военната мощ на Китай за 2023 г. Министерството на отбраната на САЩ (DOD) отбелязва, че модернизацията на китайските бомбардировачи се е изместила от остарели проекти от съветската епоха към мощни, многоцелеви ударни способности.

Според доклада Военновъздушните сили на Народноосвободителната армия на Китай (PLAAF) са обновили значително своя флот от бомбардировачи H-6, който е базиран на съветския Ту-16.

Последните варианти, като H-6K, включват оръжия за противопоставяне и по-ефективни турбовентилаторни двигатели, позволяващи удари от континентален Китай до втората островна верига, поредица от острови, които се простират от Япония през Гуам и Палау до Западна Папуа, Индонезия.

В доклада за военната мощ на Китай за 2023 г. се казва, че H-6J, ориентиран към морето, може да носи шест противокорабни крилати ракети YJ-12, което му дава мощна противокорабна роля.

В доклада се посочва, че PLAAF също преследва следващо поколение стелт бомбардировач H-20 в допълнение към H-6 и неговите варианти. Отбелязва се, че китайските държавни медии предполагат, че ще има както ядрени, така и конвенционални роли, разширявайки проекцията на мощта на Китай далеч отвъд неговите граници.

Въпреки това между САЩ и Китай може да се появи нова разлика в способностите на бомбардировачите. За разлика от бомбардировачите от епохата на Студената война, която се фокусира върху предполагаемия недостиг на американски бомбардировачи срещу Съветския съюз, възникващата разлика в бомбардировачите сега е свързана с възможностите за хиперзвукови оръжия.

Доклад на RAND от април 2023 г. показва, че докато САЩ имат превъзходство в авиационни способности, те нямат ясна преднина в способностите за хиперзвукови удари. В доклада се казва, че тази празнина в способностите може да се усложнява от факта, че разчита на бомбардировачи и изтребители с оръжия въздух-земя за способност за нанасяне на удари на далечни разстояния.

Asia Times съобщи през октомври 2024 г., че програмата за хиперзвукови ракети на ВВС на САЩ, по-специално оръжието за бързо реагиране с въздушно изстрелване AGM-183 (ARRW), е в критичен момент. Той получава ново финансиране въпреки предишните индикации за отмяната му поради лоши резултати от тестовете.

Американските военновъздушни сили наскоро възложиха на Lockheed Martin допълнителни $13,4 милиона за ARRW, повишавайки общата стойност на договора до над $1,3 милиарда. Това финансиране може да сигнализира или за спиране на ARRW, или за ускоряване на свързана последваща програма, Tactical Boost Glide (TBG).

ARRW, хиперзвуково превозно средство с ускоряващо плъзгане (HGV), е проектирано да противодейства на силно защитени цели с висока стойност, но е изправено пред многократни неуспешни тестове, което води до забавяния и съкращения на бюджета. Сенатът и Камарата на представителите на САЩ премахнаха 150 милиона долара, поискани за неговото продължаващо развитие в Закона за разрешение за национална отбрана от 2024 г.

Въпреки тези неуспехи, програмата продължава с планирани летателни тестове, водени от нарастващите опасения относно хиперзвуковите способности на Китай. Военновъздушните сили на САЩ също проучват хиперзвукови оръжия като Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC), което може да предложи по-рентабилни и гъвкави решения, но все още не е доказано.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"