Asia Times: Хиперзвуково оръжие на Китай GDF-600 – ново предизвикателство за САЩ и Тайван (ВИДЕО)

Новото хиперзвуково оръжие GDF-600 на Китай може да предефинира войната със своите бързи, многоцелеви удари и възможности за електронна атака, което представлява сериозно предизвикателство за тайванските и американските сили в Тихия океан, пише Asia Times.

Този месец The War Zone съобщи , че Китай представи новата си концепция за безмоторно хиперзвуково ускоряващо плъзгащо се оръжие, замислено от Академията за аеродинамични изследвания на Гуангдонг (GARA), на авиошоуто в Жухай.

Хиперзвуковото превозно средство, което може да достигне скорост до 7 Маха и да има обхват между 200 и 600 километра, може да носи различни суббоеприпаси, включително свръхзвукови ракети, дронове и боеприпаси.

В доклада се казва, че способността на GDF-600 да освобождава тези полезни товари по време на полет подобрява неговата оперативна гъвкавост, позволявайки му да извършва кинетични удари, електронна война (EW) и разузнаване на множество цели.

The War Zone обаче посочва, че технологичните предизвикателства при разполагането на полезни товари при хиперзвукови скорости остават значителни. Докладът подчертава продължаващите инвестиции на Китай в хиперзвукова технология, контрастирайки с борбите на американската армия с подобни системи.

В доклада се казва, че GDF-600, ако бъде реализиран, може значително да подсили хиперзвуковия арсенал на Китай, особено в регионален контекст като Тайванския проток или Южнокитайско море.

Интегрирането на оръжия за радиоелектронен бой в полезния товар на тежкотоварния автомобил би могло вероятно да наруши комуникациите и радара на врага, усложнявайки и компрометирайки отбранителните реакции. Разполагането в средата на полета на електронната война средства също би повишило ефективността на HGV при неутрализиране на тактически цели.

Относно типа оръжия за радиоелектронна бойна техника, които биха могли да бъдат разположени на GDF-600, в доклад от юни 2021 г. на EMP Task Force за национална и вътрешна сигурност се посочва, че неядрените електромагнитни импулсни оръжия (NNEMP) или радиочестотните оръжия са достъпни  и могат да бъдат конструирани с помощта на налични в търговската мрежа компоненти, което ги прави жизнеспособен инструмент както за държавни, така и за недържавни участници.

В него се казва, че подобни оръжия, достатъчно компактни, за да се поберат в куфар или да се монтират на дронове и камиони, биха могли да извадят от строя ключови инфраструктурни компоненти, което да доведе до продължителни прекъсвания на захранването. Една единствена атака на NNEMP срещу по-малко от 100 трансформаторни подстанции може да предизвика национални каскадни прекъсвания и да засегне военни бази, които зависят от гражданската мрежа за 99% от мощността си.

В доклада се споменава, че страни като Русия, Китай, Северна Корея и Иран активно развиват или притежават способности за NNEMP, като някои нации потенциално са оборудвани да предприемат атаки от дронове или товарни кораби.

В него се казва, че лесното придобиване на NNEMP и минималната работна ръка, необходима за разгръщане, повишават риска тези оръжия да бъдат използвани срещу инфраструктура на САЩ, потенциално парализирайки както гражданските, така и военните системи в безпрецедентен сценарий на „затъмнена война“.

Използването на оръжия NNEMP от Китай може да елиминира възможна дилема относно използването на оръжия EMP. Тин Пак споменава в статия от юли 2024 г. за Henry M Jackson School of International Studies, че Китай смята оръжията с електромагнитен импулс на голяма надморска височина (HEMP) за продължение на кибервойната.

Това потенциално може да намали прага за използване на ядрени оръжия, които произвеждат значителни HEMP ефекти. Използването на оръжие NNEMP може да постигне същите ефекти, като същевременно избягва заплахата от ядрена ескалация.

Джеймс Андерсън споменава в статия от март 2024 г. в сборника , че Китай може да избере да извърши атака на NNEMP „шок и благоговение“ срещу Тайван, за да парализира комуникационните мрежи на самоуправляващия се остров, нанасяйки внезапен опустошителен психологически удар върху морала и потенциално притискайки лидерите на Тайван към капитулация.

Въпреки това през април 2023 г. Asia Times  съобщи, че Тайван е укрепил критичен ракетен команден център срещу потенциални HEMP атаки на фона на нарастващите опасения за възможна китайска инвазия.

Тайванският флот подсили лагера Gangping в квартал Sanzhi в град Нов Тайпе, критично съоръжение за противокорабната ракетна единица на бригадата Haifeng, за да устои на атаки от HEMP.

Съоръжението разполага със защитена стая, проектирана в съответствие със стандартите за ядрена защита на армията на САЩ, способна да намали силата на електромагнитната вълна от 50 000 волта на метър до само 5 волта на метър.

Както при Тайван, американската армия е изправена пред значителна заплаха от EMP атака. В статия в сборника от февруари 2023 г. Джошуа Оуен споменава, че американската армия, силно разчитаща на гражданската електрическа мрежа, ще се изправи пред значителни оперативни предизвикателства след подобно събитие.

Оуен казва, че комуникационните системи, превозните средства и друго критично оборудване могат да бъдат направени неработещи, което сериозно възпрепятства възможностите за командване и контрол. Той подчертава по-специално уязвимостта на военните бази, които нямат достатъчно защита срещу EMP, и потенциала за дългосрочно прекъсване на тока, което да наруши логистиката, доставките на храна и вода.

Той подчертава, че липсата на готовност и потенциалът за човешко отчаяние и хаос подчертава необходимостта от проактивни мерки срещу подобни атаки.

Освен това Роналд Маккини-младши обсъжда в статия от февруари 2024 г. за Wild Blue Yonder сериозната заплаха, породена от EMP атаките срещу критична инфраструктура на САЩ.

Маккини младши казва, че електрическата мрежа на САЩ, телекомуникациите, водоснабдяването и други основни услуги са особено уязвими. Той отбелязва, че значимо EMP събитие може да деактивира тези системи за месеци, което да доведе до широко разпространен хаос и икономически щети.

Той подчертава взаимосвързания характер на инфраструктурата на САЩ, където отказът на няколко ключови компонента може да предизвика каскаден ефект, причинявайки по-широк системен колапс.

Той също така посочва, че потенциалът за такава атака не се ограничава до ядрени детонации; сложни кибератаки или оръжия NNEMP биха могли да постигнат подобни разрушителни резултати.

Джеф Шогол обаче споменава в статия от септември 2022 г. за Task & Purpose, че е малко вероятно противник да използва EMP атака сам поради високия риск от ядрено отмъщение на САЩ. Той казва, че EMP атака вероятно ще бъде част от по-широко ядрено нападение, предвид сериозните рискове от ескалация.

Шогол подчертава ограниченията на EMP атака, като отбелязва, че щетите върху електронните устройства ще варират в зависимост от няколко фактора, включително тяхната ориентация и защита. Той посочва, че докато EMP може да причини значителни прекъсвания на електрозахранването, степента на дългосрочните щети не е сигурна.

Той също така добавя, че американските военни, включително Северноамериканското командване за аерокосмическа отбрана (NORAD) и Северното командване на САЩ (USNORTHCOM), провеждат редовни учения, за да гарантират, че могат да поддържат командването и контрола в случай на EMP атака, със съоръжения като Cheyenne Mountain Space Силова станция, проектирана да издържа на подобни събития.

Като цяло Шогол казва, че докато заплахата от EMP атака е реална и сериозна, нейната ефективност и вероятността да се използва изолирано са съмнителни.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"