БАТ България: Намираме подхода на МФ за увеличаване на акциза на тютюневите изделия за разумен и балансиран

Интервю с Кирил Георгиев, Директор регулаторни въпроси, Бритиш Американ Табако България

 - Г-н Георгиев, какво е Вашето виждане относно изразеното намерение на Министерство на финансите за увеличение на акциза на тютюневите изделия от 2025 г.?

- От ключово значение по принцип за всеки бизнес, както и за нашия, е да функционира в устойчива и предвидима бизнес среда. Такава роля има например един акцизен календар за тютюневите изделия с хоризонт няколко години. Действащ акцизен календар има и в момента, благодарение на който стъпките през годините са ясни за бизнеса, с оглед предвидимост и планиране.

Във връзка с изразеното намерение на Министерство на финансите за увеличаване на акциза на тютюневите изделия от 2025 г., както и изразените мотиви за това, намираме този подход за разумен и балансиран. От една страна към момента България е с най-ниските акцизни нива на облагане на тютюневите изделия в ЕС. От друга страна, в момента се извършва ревизиране на директивата на ЕС за минималните облагания на тютюневите продукти, където очакванията са за много по-високи изисквания от Евросъюза към страните-членки. Затова един подобен плавен подход от страна на Министерство на финансите, който вярваме, че ще е съобразен с пазарната конюнктура в страната, ще избегне рисковете от шоково и драстично вдигане на акцизите на тютюневите изделия при въвеждане на новите изисквания на ЕС. С това на практика биха се избегнали и негативни ефекти за крайните пълнолетни потребители, както и биха се запазили ниските нива на нелегална търговия у нас.

Не на последно място, една дългосрочна визия на държавата по отношение на облагането на тютюневите изделия би допринесла за предвидимост и устойчивост за приходите от акцизи от тези продукти в държавния бюджет, както и би осигурила предвидимост за опериране на бизнеса.

- Каква роля имат регулациите във вашия бизнес?

Индустрията, в която оперираме, е може би една от най-силно регулираните. Като отговорна компания, освен че следваме изцяло местните и европейските регулации, прилагаме и високи вътрешни корпоративни стандарти и политики за отговорно и етично поведение.

- Споменахте нелегалната търговия. Продължава ли тенденцията за ниски показатели в това отношение?

През последните години нелегалната търговия в България се намали в пъти. От двуцифрен процент до рекордно ниски нива от около 2-3%. Според последните данни от независимо проучване по метода на празните опаковки, извършвано от „Нилсен”, организирано от четирите тютюневи компании от „Инициативата срещу незаконната търговия“, част от която е и „БАТ България“, тези ниски нива се потвърждават и към 2024 г. Това е резултат на силно изразените ангажименти, работа и координация на ниво институции, правоохранителните органи и индустрия. Вярвам, че в това отношение работата и сътрудничеството ще продължат и занапред, както за контрол във вътрешността на страната, така и на външните ни граници.

TRUD_VERSION_AMP:4//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"