Владимир Путин се готви да сложи край на войната в Украйна още през тази година и вече изпраща съответните сигнали до руснаците и международната общност, се казва във "вътрешен анализ" на германското правителство, цитиран от Bild.
Изданието пише, че такъв сценарий е възможен по икономически съображения, като растящите лихви, поскъпването на храните, падащата рубла и кризата в други области, както и поради претоварването на военно-промишления комплекс.
Освен това, Кремъл вече се подготвя за регионалните за избори през 2026 г., за да представи края на войната като „победа“.
"Една от причините за това заключение е влошаващата се икономическа ситуация в Русия. Лихвите и цените на храните растат драстично. Само през последните пет месеца рублата е загубила повече от 20% спрямо еврото. Трисменният режим на работа на военно-промишления комплекс вече не може да скрие кризата в други отрасли. Ако през 2024 г. икономическият растеж беше малко под 4%, то през 2025 г. очакваният растеж е не повече от 1%", се посочва в публикацията.
Друг знак е подготовката на администрацията на президента на Руската федерация за следвоенната предизборна кампания (става дума за парламентарните избори през 2026 г.). Издания като "Комерсант" и "Ведомости" публикуваха репортажи за това през декември.
„Администрацията на президента изхожда от факта, че ще дойде краят на Специалната военна операция и трябва да сме подготвени за това“, цитира "Комерсант" един от източниците си. Бъдещите резултати от СВО трябва да се възприемат в обществото като победа", се казва в публикацията. Вече се работи върху „образа на победата“.
Германски анализатори смятат подобна статия за одобрена от Кремъл, а информацията в нея - за умишлено "изтекла". Това включва открито публикуване на целите на изборите: Кремъл е определил целева избирателна активност и резултат на "Единна Русия" в порядъка на 55%.
Москва също е загрижена за връщането на войниците от фронта. Длъжностните лица планират да се ангажират с тяхната заетост, финансова подкрепа и формиране на уважително отношение към тях в обществото. Според плана това трябва да попречи на военните да се намесят в „протестни движения или престъпления“.
Желанието на следващия президент на САЩ Доналд Тръмп да започне преговори с Москва и Киев възможно най-скоро след встъпването в длъжност на 20 януари се смята за решаващ фактор в сценария за предстоящия край на войната.
В отговор на запитване на BILD обаче германското външно министерство е потвърдило официалната си позиция - че войната най-вероятно ще продължи.
„В момента Путин не се интересува сериозно от мирни преговори и устойчив мир. Русия не се отклонява от своите максимални изисквания, като например признаване на анексирането на украинска територия".
Според Bild, анализът на правителството говори само за възможен сценарий. "Както обикновено, сигналите, изпращани от Кремъл, могат да означават нещо друго, обратното или нищо“, обобщава политическият наблюдател Филип Пятов.