Bloomberg: Европа се подготвя за глобална битка за природен газ през 2025 г.

Светът е изправен пред нарастващ недостиг на газ поради спиране на транзита от Русия

Светът се готви за битка за доставките на природен газ през тази година, удължавайки болката от по-високите сметки за потребителите и фабриките в гладна за енергия Европа и излагайки по-бедните нововъзникващи страни от Азия до Южна Америка на риск да бъдат изхвърлени от пазара, пише Bloomberg.

За първи път откакто енергийната криза беше подсилена от войната на Русия в Украйна, Европа рискува да не успее да изпълни целите си за съхранение за следващата зима, подготвяйки сцената за последна борба за доставки, преди новият капацитет за втечнен природен газ да започне да облекчава ситуацията през следващата година .

Докато Европа разполага с достатъчно запаси от газ, за ​​да премине тази зима и цените се понижиха от началото на годината, запасите се подкопават от студеното време, което обхвана континента този уикенд. Възможностите за доставки бяха ограничени от началото на тази година, когато доставките по руски тръбопроводи през Украйна бяха прекратени след края на транспортното споразумение .

„Със сигурност ще има енергиен дефицит в Европа тази година“, каза Франсиско Бланч , стоков стратег в Bank of America Corp. „Това означава, че целият допълнителен LNG, който идва онлайн тази година по света, ще отиде за компенсиране на този дефицит в руски газ“.

За да покрие прогнозираното си търсене, Европа ще трябва да внася допълнителни 10 милиона тона годишно LNG – около 10% повече, отколкото през 2024 г. , според Саул Кавоник , енергиен анализатор в MST Marquee в Сидни. Нови проекти за износ в Северна Америка биха могли да помогнат за облекчаване на напрежението на пазара, но това зависи от това колко бързо съоръженията могат да увеличат производството.

С по-малко възможности за възстановяване на запасите за следващата зима, Европа ще има нужда от доставки на втечнен природен газ, изтегляйки част от Азия, дом на най-големите потребители в света. В зависимост от това как се формира търсенето, конкуренцията ще доведе до по-високи цени, отколкото страни като Индия, Бангладеш и Египет могат да си позволят и ще натежи върху икономическото възстановяване на Германия.

Фючърсите на газа в Европа, които обикновено също оказват влияние върху азиатските спот цени на LNG, все още са с около 45% по-високи, отколкото през същия период на миналата година, а договорите се търгуват на около тройни нива отпреди кризата досега през 2025 г.

Ръстовете на цените „ще се влошат, ако запасите от Азиатско-тихоокеанския регион също бъдат изчерпани, което би довело до конкуренция за товари“, каза Джейсън Фиър , глобален ръководител на бизнес разузнаването в енергийната брокерска компания Poten & Partners Inc. в Хюстън.

Не е лесно за всички комунални услуги и индустрии да намерят алтернативи на газа. Това е особен проблем за Германия, която разчиташе на Русия за повече от половината си газови доставки преди Кремъл да нахлуе в Украйна през 2022 г.

Тъй като производственият сектор работи при по-високи разходи, енергийната сигурност се превърна в основен проблем на предсрочните избори в страната на 23 февруари. Крайнодясната "Алтернатива за Германия" е номер 2 в социологическите проучвания, отчасти защото партията иска да съживи евтините доставки по тръбопроводи от Москва, за да подкрепи конкурентоспособността на производството.

Тези, които губят от способността на Европа да плаща сериозна премия за газ, ще бъдат развиващите се страни в Азия, като някои товари вече се отклоняват, за да се възползват от по-високите ставки.

Подобна е ситуацията в Южна Америка. Бразилия се бореше да замени намаляващото водноелектрическо производство след засегнат от суша период, а Аржентина може да бъде въвлечена в конкуренцията за LNG за предстоящия отоплителен сезон.

Египет също е изложен. Страната изненада пазара миналата година, когато се пренасочи от износител на втечнен природен газ към вносител, докато се бореше с прекъсванията през лятото, повишавайки покупките до най-високото ниво от 2017 г. насам , според данни за проследяване на кораби, събрани от Bloomberg. Страната все още може да има нужда от десетки пратки тази година, за да оцелее през летните жеги.

За продавачите на LNG, които вече се възползват от по-високите цени, свиването създава възможности. В някои случаи производителите на втечнен природен газ може да успеят да увеличат капацитета си подобно на увеличаването на износа , което се случи през кризисната 2022 г., според Оган Косе, управляващ директор в консултантската компания Accenture.

Перспективата зависи до голяма степен от това колко бързо стартират нови производствени съоръжения. Миналата година ръстът беше незначителен, тъй като Египет спря износа, а най-новият завод за Arctic LNG 2 в Русия беше задушен от санкциите на САЩ, според Лора Пейдж от фирмата за енергийни данни Kpler.

Това насочва вниманието към САЩ. Най-големият доставчик на втечнен природен газ в света от години се опитва да спаси Европа от газов глад и посланието вероятно ще стане по-силно, след като Доналд Тръмп влезе в длъжност. Той вече заплаши с мита, ако Европа не купува повече американска енергия.

Тази година се очаква износът на LNG от САЩ да нарасне с около 15%, според Kpler, тъй като Plaquemines на Venture Global LNG Inc. и разширяването на Corpus Christi на Cheniere Energy Inc. увеличават производството. Но темпото е под въпрос. Cheniere вече предупреди, че нарастването тази година ще бъде „сравнително бавно“.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"