CNN: Земята може да се изправи пред най-мощното вулканично изригване от 200 години

Изригването на връх Тамбора през 1815 г. е най-мощното известно, пише CNN. Учените предупреждават, че нашата планета може да бъде изправена пред нова катастрофа от такъв мащаб.

Планината Тамбора някога е повлияла на целия свят. През 1815 г. индонезийският вулкан избухва в най-мощното изригване, известно на учените, изпращайки огромен облак от малки частици в атмосферата, които отразяват слънчевата светлина, охлаждайки планетата и предизвиквайки различни бедствия.

Изригването е последвано от така наречената „година без лято“. Температурата на планетата падна, посевите загиват, започва глад и епидемия от холера, в резултат на което десетки хиляди хора са били обречени на смърт. Някои изследователи смятат, че изригването е вдъхновило Мери Шели да напише Франкенщайн, когато е избягала от необичайно студеното време в Швейцария през 1816 г.

Оттогава много вулкани са изригнали, но изригването на Тамбора остава най-мощното. Повече от 200 години по-късно учените предупреждават, че светът може да бъде изправен пред ново изригване.

Според професора по климатология в Женевския университет Маркус Щофел въпросът не е дали ще се случи изригване, а кога ще се случи. Той каза пред CNN, че геоложките доказателства предполагат, че има един на всеки шест шанса за голямо изригване през този век.

Този път вулканично изригване ще се случи на планета, която се е променила значително не само в резултат на пренаселеността, но и поради глобалното затопляне.

Следващото мощно изригване „ще предизвика климатичен хаос“, каза Стофел „Няма план за оцеляване на човечеството“.

Вулканите някога са определяли облика на нашата планета. Благодарение на тях са се образували континентите, променили са се атмосферата и климатът.

По време на изригване вулканите отделят смес от лава, пепел и газове, включително въглероден диоксид, който затопля планетата, но в несравнимо по-големи количества, отколкото в резултат на изгарянето на въглеводородни горива от хората.

Що се отнася до изменението на климата, учените се интересуват повече от друг газ: серен диоксид.

Мощно вулканично изригване може да изпрати серен диоксид през един от слоевете на атмосферата - тропосферата, където се формира времето, в стратосферата, разположена на 11 км над повърхността на Земята, където обикновено летят самолети.

Тук се образуват малки аерозолни частици, които разпръскват слънчевата светлина, отразяват я обратно в космоса и охлаждат повърхността на нашата планета. Тези частици „ще бъдат разпръснати по целия свят и ще бъдат в атмосферата няколко години“, казва професорът по климатични науки от университета Рутгерс Алън Робок, който е изучавал вулкани от десетилетия.

Днес, благодарение на сателитни данни, е възможно да се оцени колко серен диоксид е бил отделен по време на изригването. Когато планината Пинатубо във Филипините изригна през 1991 г., около 15 милиона тона от този газ навлязоха в стратосферата. Не беше толкова мощно изригване като изригването на Тамбора, но все пак охлади света с около 0,5 градуса по Целзий в продължение на няколко години.

Щофел каза, че за по-стари изригвания имаме много малко данни. Учените се опитват да възстановят картината, използвайки информация от ледени ядра и дървесни пръстени, които са като капсули на времето, съдържащи тайни от атмосферата на миналото.

Въз основа на тези данни е известно, че мощните изригвания през последните няколко хиляди години временно са охладили планетата с около 1-1,5 градуса по Целзий.

Например изригването на Тамбора е понижило средните глобални температури с поне 1 градус по Целзий. Има доказателства, че мощното изригване на планината Самалас в Индонезия през 1257 г. може да е предизвикало Малката ледникова епоха, продължила стотици години.

Има също признаци, че мощни изригвания могат да повлияят на валежите, изсушавайки мусонните системи, включително в Африка и Азия. „Мусоните се случват през лятото, защото земята се затопля по-бързо от океана“, казва Робок. Мощно вулканично изригване може да наруши температурната разлика между тях.

„По-нестабилен свят“

Разбирането на ефектите от мощни изригвания в миналото е от решаващо значение, но бъдещи изригвания ще се появят на планета, която е много по-топла, отколкото е била преди хората да започнат да изгарят големи количества нефт, въглища и газ.

„Сега светът е по-нестабилен“, казва професорът от Нюйоркския университет Майкъл Рампино, който изучава връзката между вулканичните изригвания и изменението на климата. „Последствията може да са дори по-лоши, отколкото през 1815 г.“
По ирония на съдбата, една по-топла планета може да означава, че мощните вулканични изригвания ще имат още по-охлаждащ ефект върху нея.

Това е така, защото образуването на аерозолни частици и техният транспорт са „изцяло зависими от климата“, каза Томас Обри, физичен вулканолог от Университета на Ексетър.

Според него с увеличаването на затоплянето скоростта на циркулация на въздуха в атмосферата се увеличава, което означава, че аерозолните частици се разсейват по-бързо и нямат време да увеличат размера си. Малките частици могат да разпръснат слънчевата светлина по-ефективно от по-големите, което означава, че охлаждащият им ефект ще бъде по-голям.

Океаните също играят важна роля. Когато повърхността на океана се затопли, слой от по-лека, по-топла вода седи отгоре и действа като бариера за смесване между средните и дълбоките слоеве. Това може да означава, че изригванията охлаждат непропорционално горната част на океана и атмосферата над него, каза Стофел.

Изменението на климата може да засегне и самите вулканични системи. Топенето на лед може да причини повече изригвания, тъй като изчезването на ледените маси намалява налягането, което позволява на магмата да се издига от дълбините по-бързо. Учените също са открили, че по-силните валежи, причинени от изменението на климата, могат да проникнат дълбоко в земята, където реагират с магмата и причиняват изригвания, каза Обри.

Невъзможно за прогнозиране

Светът се бори с глобалното затопляне и период на студено време може да изглежда като положително развитие. Учените не са съгласни с това.

Първо, има пряко въздействие върху населението. Приблизително 800 милиона души живеят на 100 км от активни вулкани.

Мощно изригване може да унищожи цял град. Например вулканът Campi Flegrei показва признаци на активност и се намира западно от Неапол, Италия, където живеят около 1 милион души.

В дългосрочен план последствията могат да бъдат катастрофални. Понижаване на температурата с 1 градус по Целзий може да изглежда незначително, но това е средната стойност за планетата. „Ако разгледаме отделни региони, ефектите са много по-силни“, каза Мей Чим, геоучен от университета в Кеймбридж.

Вулканът Окмок изригна в Аляска през 43 г. пр.н.е. д., година след убийството на Юлий Цезар. Той охлади части от Южна Европа и Северна Африка със 7 градуса по Целзий.

По-студеното време, по-малкото слънчево греене и промените във валежите могат да засегнат няколко основни региона за производство на зърно, включително САЩ, Китай и Русия, нанасяйки удар на глобалната продоволствена сигурност и потенциално водещи до политическо напрежение, което дори може да доведе до война, установи скорошен анализ, проведено от специалисти на застрахователния пазар на Lloyd's.

Човешките жертви и икономическите загуби ще бъдат огромни. При особено опасен сценарий, подобен на изригването на Тамбора, икономическите загуби само през първата година могат да възлизат на повече от 3,6 трилиона долара, изчислява Lloyd's.

Освен това охлаждането няма да коригира проблема с изменението на климата. След няколко години планетата ще се върне в предишното си състояние.

Следващото изригване може да се случи навсякъде. Учените наблюдават някои области, включително Индонезия, един от най-вулканично активните региони на планетата, и Йелоустоун в западните Съединени щати, където не е имало голямо изригване от стотици хиляди години.

„Какво ще се случи след това и кога ще се случи, все още е невъзможно да се предвиди“, казва Стофел.

Според него мощните вулканични изригвания не могат да бъдат предотвратени, но човек трябва да се подготви за тях. Той призовава експертите да оценят най-лошите сценарии, да проведат необходимите тестове и да разработят планове за евакуация, помощ и доставки на храна.

Въпреки че някои изследователи може да кажат, че вероятността от голямо изригване все още е ниска, Стофел каза, че „това не е малко нещо и светът в момента не е подготвен за последствията, които друго изригване може да причини. Ние едва започваме да разбираме какво може да се случи ."

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"