Д-р Панайотова: Приемането на иновациите значително може да подобри здравето на зъбите

- Д-р Панайотова, има ли българинът изградена култура за орално здраве и хигиена?

Българите имаме сложно отношение към оралното здраве. От една страна, имаме дълбоко вкоренени традиции, свързани с грижата за устната кухина. От друга – съвременните практики не са достигнали напълно постиженията, които се наблюдават в Западна Европа. Макар че информираността се повишава, особено сред по-активното поколение, културата на редовните посещения при зъболекаря и профилактиката все още е в етап на развитие. Добрата новина е, че все повече се осъзнава, че красивата усмивка не е само въпрос на естетика, а е в основата на цялостното здраве и „уелнес“.

- Как се справяме с рисковите фактори по отношение на денталното здраве?

Управлението на рисковите фактори по отношение на денталното здраве в България включва както индивидуална отговорност, така и по-широки усилия в областта на общественото здраве. Изборът на начин на живот, като хранене, тютюнопушене, алкохол и други, допринасят значително за проблеми с оралното здраве. 

Образованието играе решаваща роля тук. Хората трябва да са наясно как тези навици влияят на техните зъби и венци. Специалистите по дентална медицина все повече се фокусират върху превенцията, а не само върху лечението, като насочват пациентите как да намалят рисковете чрез редовни профилактични прегледи, правилно хранене и поддържане на добри практики за орална хигиена.

- Могат ли новите технологии или продукти да ни помагат в това отношение?

Абсолютно! Новите технологии правят революция в стоматологията, като я правят по-ефективна и достъпна. Например цифровите изображения и 3D принтирането позволяват прецизна диагностика и индивидуални решения, а лазерното лечение предлага по-малко инвазивни варианти за лечение на заболявания на венците и други проблеми. Освен това има усъвършенствани пасти за зъби и води за уста, предназначени да се насочат към специфични състояния, като чувствителност или укрепване на емайла. Възходът на смарт четките за зъби, които следят навиците за миене чрез приложения, също улесняват поддържането на добра устна хигиена. Приемането на тези иновации може значително да подобри здравето на зъбите и да предотврати проблеми, преди да са станали сериозни.

- Какво бихте посъветвали рискови групи хора, като например пушачите?

Пушачите са особено уязвими към редица стоматологични заболявания – от оцветяване до по-сериозни проблеми като пародонтит и рак на устната кухина. Съветът ми към пушачите е ясен: ако отказването от цигарите ви се струва твърде голяма стъпка в момента или по една или друга причина не се получава, съсредоточете се върху минимизиране на вредите. Това означава, че трябва да сте усърдни в устната си хигиена – да миете зъбите си поне два пъти дневно с флуоридна паста, да използвате качествена вода за уста и ежедневно да почиствате с конец. Също така, те биха могли да се насочат и към наличните т.нар. бездимни изделия, които са алтернатива на традиционното пушене, като устройствата за нагряване или вейп продуктите. При тях липсва процес на горене и съответно наблюденията показват, че отделяните токсини при тях са значително намалени спрямо тези при цигарите например.

Не на последно място, редовните посещения при зъболекаря са задължителни. Тези прегледи ни позволяват да открием и отстраним проблемите в ранен етап. Също така помислете за по-често професионално почистване, тъй като то може да оправи неблагоприятното оцветяване и да намали риска от заболяване на венците.

- Кои са Вашите три важни съвета за поддържане на добро орално здраве като цяло?

Първо, последователността е от ключово значение – поддържайте рутинна практика на миене на зъбите с четка, конец за зъби и изплакване всеки ден. Второ, съобразявайте се с начина си на хранене. Ограничете сладките храни и напитки, тъй като те допринасят за появата на кариеси, и включете повече плодове, зеленчуци и млечни продукти, които могат да помогнат за укрепване на зъбите и венците. 

И накрая, никога не подценявайте силата на редовните стоматологични прегледи. Посещаването на зъболекаря е от решаващо значение за ранното откриване и предотвратяване на всякакви проблеми. Не забравяйте, че здравата усмивка е отражение на цялостното ви състояние – грижете се за нея и тя ще ви служи добре през целия ви живот.

Нашият гост: д-р Йорданка Панайотова, Пародонтолог, Хоноруван преподавател в катедра Пародонтология МУ София 

Д-р Йорданка Панайотова завършва Стоматологичния факултет на Медицински университет – София с отличен успех. Защитава специалности по „Обща стоматология“ и „Научна медицинска информация“. През 1995-2000 г. работи като специалист в Юниордент. След основаването на катедра „Пародонтология“ във Факултета по дентална медицина км МУ-София, ч през 2000 г. печели конкурс за хоноруван асистент в университета, където преподава и до днес.

Интересите ѝ са насочени предимно към хирургичното пародонтално лечение и има големи успехи в запазването на естествените зъби при пародонтит и костна регенерация. Възпитаник е на италианската пародонтална школа като е завършила курсове при проф. Дарио Кастелани, проф. Силверио Валерио, проф. Масимилиано Баркали, проф. Никола ДиАнджелис, проф. Клаудио Модена. Заедно с това тя е била на практическо обучение при известния Д-р Джоузеф Шокрун за новостите в PRF лечението.

През 2016 г. завършва специалност „Модерни технологии при лечение на пародонтални заболявания“ в University of Genoa.

През 2018 г. д-р Панайотова става част от екипа на Клиниката по имплантология на ЕО ДЕНТ, където прилага професионалните си и квалифицирани умения в лечението на гингивити и пародонтити, за което е избрана за „Лекар по дентална медицина на 2021 г.“.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"