След повече от 2 месеца пауза Русия отново започна да нанася удари дълбоко в Украйна, изпращайки според съобщенията 96 ракети и дронове към гражданска инфраструктура в столицата тази седмица, пише Responsible Statecraft.
След президентските избори в САЩ Владимир Путин засили военните кампании на Русия. В допълнение към възобновяването на ударите по Киев, Москва увеличи своите удари с дронове в Украйна с 44%.
Иван Ступак, бивш украински служител по сигурността, казва:
„През следващите няколко месеца до 20 януари очакваме значително нарастващ брой изстрелвания към Украйна.“
„Изстрелванията“ от Русия наистина непрекъснато се увеличават. Според Ступак през август е имало 818 изстрелвания, 1410 през септември и 2072 през октомври. Наземните атаки също се засилиха, особено в граничната зона на Курск, която беше частична украинска окупация през август тази година.
Съобщава се, че Русия е натрупала около 50 000 войници в Курск, за да участват в контранастъпление, като около 10 000 севернокорейски войници са присъствали, за да помогнат на своите руски съюзници. След това натрупване боевете в Курск тази седмица доведоха до големи жертви за Русия. В допълнение към 2000- те убити или ранени руснаци само във вторник, Москва също е загубила най-малко 88 бронирани превозни средства по пътищата към Курск, преброени от украински оператор на дрон.
Американски военни контрактори ще бъдат разположени в Украйна за първи път от началото на конфликта. CNN съобщава, че администрацията на Байдън е вдигнала забраната си за практиката, позволявайки на Министерството на отбраната да сключва договори с частни граждани за извършване на поддръжка на превозни средства в Украйна. Според служител на администрацията „тези изпълнители ще бъдат разположени далеч от фронтовите линии и няма да се бият с руските сили. Те ще помогнат на украинските въоръжени сили бързо да ремонтират и поддържат оборудването, предоставено от САЩ, ако е необходимо, така че то да може бързо да бъде върнато на фронтовата линия.
В сряда държавният секретар Антъни Блинкен се срещна с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Брюксел. Al Jazeera съобщава, че Блинкън обеща да увеличи подкрепата за Украйна преди края на администрацията на Байдън, като каза:
„Президентът Байдън напълно възнамерява да премине да използва всеки ден, за да продължи да прави това, което направихме през последните четири години, което е укрепване този съюз." Блинкен също посочи, че Съединените щати ще изпратят „твърд отговор“ на използването на севернокорейски войски в руската кампания Курск.
Украинските официални лица започват да ценят гаранциите за сигурност поне толкова, колкото териториалната цялост в бъдещо мирно споразумение. Според New York Times бъдещите преговори няма да се фокусират толкова върху географските граници, колкото върху уверенията около прекратяване на огъня. Украински служител, говорещ анонимно, каза:
„Териториалният въпрос е изключително важен, но все още е вторият въпрос, първият въпрос са гаранциите за сигурност.“ Докладът на Times казва, че това се случва, тъй като новоизбраният президент Тръмп е показал желание да сложи бърз край на конфликта.