Европейските лидери вече са разтревожени от ефекта на цените на природния газ върху индустрията като цяло
Украинският президент Володимир Зеленски спря Русия да изнася петрол и природен газ, изпомпвани в Русия чрез тръбопроводи, пресичащи Украйна до Австрия, Унгария и други европейски страни. Това сложи край на дългогодишно енергийно партньорство между Украйна и Русия, което до неотдавнашното изявление на Зеленски беше една от малкото области на сътрудничество, оцелели след вече почти тригодишната инвазия на руския президент Владимир Путин в неговия съсед и началото на украинската война . Въпреки това, ако някой смята, че ситуацията, причинена от войната, не може да излезе извън контрол повече, отколкото е, не само за самите Украйна и Русия, но и за останалата част от Европа, нещата са на път да станат много реални като арктически студен фронт се стоварва върху Европа и голяма част от Северното полукълбо. Това пише в статия за Forbes Даниел Маркинд, адвокат по недвижими имоти и корпоративен адвокат.
В първия търговски ден, след като Украйна спря притока на руски газ и петрол, референтните цени на природния газ в Европа скочиха с 4%. И това беше още преди обхватът на очаквания студен фронт да стане ясен. Сега, тъй като много повече хора в Северното полукълбо се подготвят за очаквания рекорден студ, наличието на газ за отопление вероятно ще се превърне в проблем на живота и смъртта на стотици хиляди, ако не и милиони хора. При тези обстоятелства, от историческа гледна точка, спот цените в засегнатите райони често ще скочат, правейки наличието и достъпността на газа, използван за отопление, още по-проблематичен.
Европейските лидери вече са разтревожени от ефекта на цените на природния газ върху индустрията като цяло. Въпреки постоянните новини през последните няколко десетилетия за „глобалното затопляне“, Европа е свидетел на постоянно по-ниски температури средно от 2016 г. насам. Това доведе до изчерпване на запасите от природен газ в Европа до точка, в която в началото на 2025 г. те сега са на опасно ниво ниски нива над повечето, ако не и целия този континент. Вече спот пазарните цени на електроенергията са на най-високите си нива от февруари 2023 г. и това е преди да започне истинският студ, пише още Маркинд.
Към тази комбинация неотдавнашните действия на Украйна сега добавят липсата на руски суров петрол и природен газ за части от Европа, които остават зависими от руската енергия. Австрия, Словакия и Молдова (страна извън ЕС) са или ще бъдат най-вероятните нации, засегнати от това украинско спиране, което според най-надеждните оценки вероятно ще струва на Украйна 1 милиард долара годишно само в такси за загубени претоварвания. Въпреки това, за „Газпром”, най-голямата енергийна компания в Русия, предвидимата загуба на приходи ще бъде много повече от това, до 5 милиарда долара пропуснати приходи годишно. Въпреки че никоя от Австрия, Словакия или Молдова не е европейска сила, загубата на руски газ ще означава повече конкуренция на спот пазара, което ще доведе до по-високи цени на европейската борса за сравнение, холандската TTF фючърси за природен газ. Това несъмнено ще означава още по-голям натиск както върху Русия, така и върху Украйна, за да намерят начин да прекратят войната си, която, както беше отбелязано по-рано, вече е от почти три години.
Междувременно на 20 януари Доналд Тръмп ще бъде встъпен в длъжност президент на Съединените щати за втори мандат. Тръмп не крие желанието си да приключи тази война възможно най-бързо и много пъти е изразявал пренебрежението си към идеята страните от НАТО, особено Съединените щати, да не говорим за ЕС като цяло, да продължават да финансират Украйна без забележим край на войната. По този начин много външнополитически анализатори прогнозират, че ще има по-голям натиск върху Зеленски да намери начин да постигне компромис с Путин и да прекрати всички битки веднъж завинаги.
През последните дни Зеленски се обърна към страните от ЕС с молба за повече подкрепа с наближаването на встъпването в длъжност на Тръмп. Въпреки това, европейските съседи на Украйна може да са по-малко възприемчиви към молбите на Зеленски за повече военна щедрост, ако хората им на практика мръзнат в домовете си и бюджетите им са изкормени от масивни увеличения на цената на природния газ.
Тъй като остават само две седмици до встъпването в длъжност на Тръмп, времето се добави към непредсказуемостта на европейските дела. За Володимир Зеленски и Украйна този студен фронт може да се окаже пословичната капка, която преля чашата на камилата за това как в крайна сметка могат да се развият преговорите за прекратяване на огъня с Русия. След като спря потока на руски природен газ през страната си, Зеленски може да почувства, че нанася огромен удар срещу Русия, и той със сигурност е така. Той обаче прави както Европа, така и себе си по-уязвими от метеорологичните явления, колкото по-дълго продължава войната.