Foreign Policy: Европа е отслабена и не е готова за завръщането на Тръмп

Европа е отслабена и не е готова за завръщането на републиканеца Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ, тъй като геополитическата ситуация на континента се влоши през последните години, пише Foreign Policy.

След като е наблюдавала Тръмп в миналото, Европа знае какво да очаква: засилена икономическа конкуренция, вероятно търговска война и строги условия за продължаване на участието на САЩ във въпросите на европейската сигурност и отбрана. За да се подготви за тези възможни ситуации, Европейската комисия свика срещи през последната година.

В случай че администрацията на Тръмп увеличи митата върху европейски продукти, отговорите са обмислени. Преговорите за увеличаване на инвестициите в европейската отбранителна индустрия, за да се намали зависимостта от САЩ, бяха отложени, но плановете са в сила и могат да бъдат проучени отново, ако страните членки почувстват необходимост. Европа избра силни лидери за този период. 

Асошиейтед прес обяви надпреварата за Тръмп около 5:30 сутринта ET, след като той спечели ключовите щати Пенсилвания и Уисконсин, осигурявайки 277 гласа на електоралната колегия и по този начин спечели победата си над вицепрезидента Камала Харис. Тръмп триумфира и в други ключови щати, като спечели Северна Каролина по-рано през нощта и преобърна Джорджия, която президентът Джо Байдън спечели през 2020 г.

 „Сега ще достигне ново ниво на важност, защото ще помогнем на страната ни да се излекува“, каза той. „Няма да се успокоя, докато не предоставим силната, безопасна и просперираща Америка, каквато нашите деца заслужават и която вие заслужавате.”

Удивителната победа на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ отговаря на някои въпроси и поставя други. Ето един въпрос: колко добър ще бъде Тръмп за най-голямата икономика в света в краткосрочен план – и колко плашещ в дългосрочен план, не само за Съединените щати? Неговите обещания за парична и фискална експанзия, съчетани с насрещния вятър на търговията и труда, който Тръмп почти сигурно ще си причини, предвещават истинско икономическо влакче в увеселителен парк, с изобилие от победители и губещи, пише изданието.

Това, което е по-трудно да се оцени, е въздействието, което обещаните от Тръмп тарифи до 20 процента за всички търговски партньори и най-малко 60 процента върху Китай ще имат върху търговията, растежа и инфлацията в САЩ.

В крайна сметка, както Адам Поузен, президент на Института за международна икономика Питърсън, не престава да изтъква , истинските рискове на Тръмп 2.0 за икономиката са известните неизвестни. Човек може да ограничи стоките (чрез повишаване на тарифите) или може да ограничи предлагането на работна ръка (чрез депортиране на всички имигранти, които работят в селското стопанство и услугите). Правенето на двете едновременно би било безпрецедентен, рискован и със сигурност скъп експеримент, пише още Foreign Policy.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"