Global Times: Нарастващият държавен дълг на САЩ може да създаде големи проблеми за световната икономика

Непрекъснатото нарастване на дълга на САЩ вече не е просто краткосрочна тенденция

Ускореният растеж на държавния дълг на САЩ може да създаде големи проблеми за световната икономика, особено за развиващите се страни, пише Global Times.

Тревожното е, че продължаващото нарастване на дълга на САЩ вече не е просто краткосрочна тенденция, а представлява значителен дългосрочен проблем, отбелязва изданието. Нарастващата фискална тежест рискува да подкопае доверието в държавните облигации на САЩ, което може да доведе до повишена нестабилност на световните финансови пазари. За развиващите се страни тази динамика често води до изтичане на капитали, обезценяване на валутата и нарастващи разходи за заеми.

Това тревожно покачване не само налага по-голямо разпределение на ресурси за лихвени плащания, но също така предвещава ескалираща фискална тежест в бъдеще с потенциално дълбоки последици за икономиката и социалното развитие на нацията.

Това нарастващо фискално бреме рискува да подкопае доверието в държавните облигации на САЩ, което може да доведе до по-висока доходност и повишена нестабилност на световните финансови пазари. За развиващите се страни тази динамика често се изразява в изтичане на капитали, обезценяване на валутата и нарастващи разходи за заеми, което допълнително усложнява икономическото им развитие.

По-тревожното е, че непрекъснатото нарастване на дълга на САЩ вече не е просто краткосрочна тенденция, а значително дългосрочно предизвикателство, произтичащо от кумулативните ефекти на сложни и трайни икономически, политически и социални проблеми. Продължаващият дисбаланс между държавните фискални разходи - обхващащи социално подпомагане, разходи за отбрана и развитие на инфраструктура - и данъчните приходи става все по-очевиден. Този структурен дефицит принуждава правителството непрекъснато да емитира нов дълг, за да запълни недостига на финансиране, което води до порочен кръг на натрупване на дълг.

От международна гледна точка, тъй като САЩ е емитентът на основната резервна валута, тяхната фискална политика и дългова ситуация не само влияят на вътрешните икономически условия, но също така имат широкообхватни странични ефекти върху световната икономика.

Например, с бързото покачване на националния дълг на САЩ, има нарастваща загриженост, че доверието на пазара в притежаването на държавни облигации на САЩ може да отслабне. Тази ерозия на доверието може да има преки последици върху глобалните финансови пазари, потенциално да доведе до по-високи разходи по заеми и повишена нестабилност в световен мащаб, което допълнително усложнява пейзажа на международните финанси и търговия, пише още изданието.

На този фон Китай, като втората по големина икономика в света, осъзна необходимостта от предприемане на проактивни и стабилни мерки за смекчаване на рисковете, породени от прекомерното разчитане на щатския долар. Процесът на дедоларизация - който включва намаляване на зависимостта от долара в международната търговия, глобалните платежни системи и валутните резерви - се превърна в ключов фокус за Китай и много други нации. Като насърчава използването на юана в трансграничната търговия и инвестиции, Китай се стреми не само да подобри финансовата си устойчивост, но и да намали излагането на страничните ефекти на фискалната и паричната политика на САЩ, предлагайки обещаващ път към по-стабилна световна финансова система.

Китай трябва да продължи да напредва в интернационализацията на китайския юан. Въпреки че интернационализацията на юана е дългосрочен и сложен процес, Китай може ефективно да намали зависимостта си от щатския долар само чрез непрекъснато укрепване на международния статут на юана. Този ход ще помогне за смекчаване на потенциалните неблагоприятни въздействия на проблема с дълга на САЩ върху икономиката на Китай.

Освен това развиващите се страни трябва активно да укрепват многостранното сътрудничество помежду си, като насърчават икономическата устойчивост и силата на договаряне във финансовия свят, пише още изданието.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"