Google Street View може да се използва за прогнозиране на риска от сърдечно-съдови заболявания

Google Street View може да се използва за прогнозиране на риска от коронарна болест на сърцето чрез анализ на околната среда, съобщава Medicalxpress. Изследователите са използвали инструмента на Google, за да проучат стотици елементи от застроената среда, включително сгради, зелени площи, тротоари и пътища , и ролята, която те играят за здравето на сърцето. Екипът успя да определи връзката между тези фактори на околната среда - включително наличието или липсата на замърсяване - и риска от коронарна болест на сърцето. Установено е, че характеристиките на застроената среда могат да предвидят 63% от вариациите в коронарната болест на сърцето от един квартал в друг.

Изследователите анализираха повече от половин милион изображения на Google Street View от градове в САЩ, използвайки компютърно зрение , за да открият и интерпретират детайли, които биха могли да останат незабелязани от човешкото око. Според изследователския екип данните предоставят на градостроителите и служителите в общественото здравеопазване информация за проектиране на по-здравословни жилищни пространства и квартали .

„Несъмнено има огромно количество демографски, социални, икономически и екологични данни“, каза Санджай Раджагопалан, един от авторите на изследването.

„Въпреки това все още има значителни пропуски в нашите познания по отношение на уникалните екологични аспекти на данните, които в момента са извън човешкото възприятие или интерпретация. Използването на подходи за компютърно зрение може да даде възможност за по-добро разбиране на естествената и изградената среда", отбеляза той.

Проучването включва изображения от Детройт, Канзас Сити, Кливланд, Браунсвил, Фремонт, Белвю и Денвър. Това са по-малки райони, в които живеят средно около 4000 души. Изследователите са използвали подход, наречен конволюционна невронна мрежа – вид изкуствен интелект, който може да разпознава и анализира модели в изображения, за да прави прогнози.

„Винаги сме се интересували от това как околната среда, както застроена, така и естествена, влияе върху сърдечно-съдовите заболявания . Тук, в Америка, ние казваме, че пощенският код е най-добрият показател за сърдечни заболявания дори от индивидуалните здравни показатели. Проучването на това как околната среда засяга големи популации в много градове обаче не е лесна задача. Затова използвахме подходи, базирани на машинно зрение, за да оценим връзките между застроената среда и разпространението на коронарната болест на сърцето в градовете на САЩ“, обясни Раджагопалан.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"