Google обяви дарение от 1 милион долара на фонда за встъпване в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, присъединявайки се към други големи технологични компании, които се стремят да подобрят отношенията си с бъдещата администрация.
"Google е развълнуван да подкрепи откриването през 2025 г., като предостави предаване на живо в YouTube и директна връзка на нашата начална страница. Ние също допринасяме за учредителната комисия", каза Каран Бхатия, директор на отдела за връзки с глобалното правителство и публична политика на Google, в изявление за CNBC.
Дарението беше направено в понеделник, докато други технологични лидери, като главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман и Мета, обявиха подобни вноски от 1 милион долара от още миналата година. Главният изпълнителен директор на Amazon и Apple Тим Кук също беше сред дарителите.
Така наречените учредителните комитети, които организират събития като официални церемонии, паради и балове, могат да получават неограничени дарения от физически лица, корпорации или групи по интереси за разлика от преките вноски за предизборни кампании, които са строго регулирани.
Google е подкрепял подобни встъпителни събития в миналото и инициативи като предаването на живо в YouTube и промоцията на началната страница са в съответствие с други встъпителни събития, каза говорител на компанията.
Отношенията на Тръмп с технологичните гиганти
Отношенията на Тръмп с технологичните гиганти са обтегнати през годините, като той често критикува сектора. След изборите Тръмп даде сигнал, че не изключва антитръстови мерки срещу големите технологични компании, което е чувствителна тема за Google.
През август федерален съдия постанови, че Google незаконно държи монопол върху пазара за търсене и текстова реклама, а второ антитръстово дело, свързано с рекламния бизнес на компанията, все още е висящо след изслушванията през ноември.
"Големите технологии са излезли извън контрол от години, задушавайки конкуренцията в най-иновативния сектор и използвайки пазарната си мощ, за да наруши правата на много американци и малки предприятия", написа Тръмп на 4 декември в Truth Social.
В опит да възстановят отношенията с Тръмп, главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай и бившият председател на Alphabet Сергей Брин се срещнаха с Тръмп след изборите и Пичай публично поздрави новоизбрания президент за неговата "решителна победа" в публикация в X.
Във вторник Meta обяви големи промени в политиката си за модериране на съдържание, изоставяйки своята програма за проверка на факти от трета страна и приемайки модел "Бележки на общността", подобен на този в платформата X на Мъск.
Meta също премахна ограниченията по теми като имиграция и пол, като се фокусира върху тежки и незаконни нарушения. Тръмп похвали промените на Мета на пресконференция, предполагайки, че те може да са отговор на предишните му критики. "Вероятно", отговори той на въпрос дали промените пряко отразяват неговите предупреждения.