Детско-юношеската на школа на „Левски“ попадна в престижната класация на швейцарската футболна обсерватория CIES. Академията на „сините“ се нареди сред Топ 50 на Европа по създаване и развитие на собствени кадри в професионалния футбол. В проучването участват футболисти, които са били поне три години в школата на даден клуб между 15-а и 21-ата си годишнина. За целта е създаден тренировъчен индекс, който да отчита качеството на реализация на тези юноши по отношение на брой изиграни минути в мъжкия футбол, които пък са оценени чрез специална методология за коефициента на престижност на дадените мачове и първенства. В сметките влизат също така вторите и третите вратари, без значение дали са играли в официални двубои през изминалата календарна година.
С индекс 29.4 „Левски“ е на 49-то място в Европа от 30 клубни първенства, станали обект на изследване. Начело в проучването е доказаният в това отношение „Аякс“ с индекс 94.5, следва „Бенфика“ с 92.2 и „Барселона“ с 81.3. Академия „Левски“ е създала 33-ма футболисти, които са играли на професионално ниво през изминалата година, с което клубът заема 38-мо място в Европа. И тук №1 е „Аякс“ с внушителните 85 играча. Родният гранд е на 24-то място по брой юноши в настоящия състав – 8. Лидер е „Динамо“ (Киев) с 19.
Всичко това е статистика на база на проучването на авторитетната обсерватория, базирана в Нюшател. През настоящия сезон обаче на стадион „Георги Аспарухов“ сериозно загърбиха собствените си кадри в преследване на най-високи цели – титла, Купа и класиране в Европа за следващата кампания.
Зад решението стои новият треньорски щаб, начело със Станислав Генчев. Специалистът залага на сигурно до този момент, а минутите за юноши на клуба са сведени до минимум, като в това число не влизат Марин Петков, навъртял вече 144 срещи във всички турнири, както и Патрик-Габриел Галчев с 97. Освен това бранителят вече е на 23 години, като само у нас за подобна възраст се счита, че даден играч е перспективен и талантлив.
Любопитното е, че големият герой за „Левски“ в Благоевград бе Преслав Бачев не се радваше на доверие дотук през кампанията. Нападателят вкара за 1:0 срещу „Пирин“ в среща от 1/16-финалите за Купата, решена след продължения. Талантът се разписа в 97-ата минута, засичайки отблизо избит от вратаря Красимир Костов удар. За Бачев това бе шесто участие през сезона, но до този момент той имаше общо…13 минути в Първа лига. Вместо него Генчев даваше възможност за изява на Александър Колев и Мустафа Сангаре, които са със статут на неизменни титуляри от загубата в Разград насам, на тяхната позиция е използван и Евертон Бала.
Бачев е и от малцината таланти, които имат шанс да се докоснат до игрово време през кампанията. Вратарят Иван Андонов досега остава със статут на твърда резерва, като не му бе гласувано доверие дори в Благоевград за Купата.
Сходна бе и съдбата му преди година, когато оставаше в сянка, а тогавашният наставник Николай Костов го хвърли в боя едва за дербито с ЦСКА, след като преди това не се реши да го използва срещу „Дунав“ във втория по сила турнир у нас. И това се превърна във фатален за „сините“ експеримент.
Трети избор в момента е Огнян Владимиров, който е считан за един от талантите на „Левски“, но тепърва ще се говори за него.
В отбрана през последните 2 години спорадично се изявяваха Дейвид Михалев, а също и Виктор Любенов. И двамата в момента са част от втория тим на „сините“, участващ в Трета лига. Кристиян Йовов също не е играл за първия отбор този сезон. Единствен, тенденцията наруши Пламен Андреев, изиграл 5 мача преди да бъде продаден във „Фейенорд“. Дори и младежкият национал обаче започна като резерва на Матей Маркович, който обаче се контузи на старта и след това трябваше да чака дълго повторен шанс за изява.
В същото време Асен Митков е контузен често и това го лишава от възможност за изяви, като все пак записа 4 мача и 82 минути дотук, а вероятно балансът му щеше да е далеч по-добър, ако беше здрав.
Още двама „сини“ бяха близо до първия отбор, но през лятото бе преценено, че е по-добре да трупат опит навън. Комплименти за изявите си в отбрана получи Борислав Рупанов. Юношата дори игра едно полувреме на старта срещу „Локомотив“ (София), но после бе пратен под наем в „Септември“. В новака талантът е използван като нападател и головете не закъсняха, а скоро след това получи и повиквателна за младежкия национален отбор.
В същото време Антоан Стоянов се завърна от наем от „Емполи“ и впечатли Станислав Генчев по време на лятната подготовка. Халфът участва и в част от контролите, а самият треньор загатна, че футболистът може да има по-сериозна роля през сезона. Малко изненадващо на фона на думите, Стоянов бе даден под наем на „Ботев“ (Враца).
Повече от видимо е, че Станислав Генчев е притиснат от обстоятелствата и предпочита да действа на сигурно в търсене на успеха, а развитието на млади футболисти в момента не е приоритет. Целта оправдава средствата и ако сезонът се окаже успешен за „сините“ никой няма да упрекне специалиста, че е загърбил школата. В света на футбола вина съществува онова „ако“ и при неуспешна година, то ударът може да бъде двоен. И трансфери като този на Пламен Андреев в Ередивизи да са илюзия през следващите години…
Талантите на „Левски“ през сезона
Име |
Минути |
Пламен Андреев (19 г.) |
450 |
Иван Андонов (20 г.) |
0 |
Огнян Владимиров (16 г.) |
0 |
Дейвид Михалев (18 г.) |
0 |
Виктор Любенов (18 г.) |
0 |
Борислав Рупанов (19 г.) |
45 |
Асен Митков (19 г.) |
82 |
Преслав Бачев (18 г.) |
61 |
Марин Петков (20 г.) |
504 |
Кристиян Йовов (18 г.) |
0 |