Оцеляването в България не е шега работа! Събитията през последните 2 години правят мисията още по-невъзможна. На фона на негативната информация за инфлация, болести и война, на книжния пазар излезе хумористична книга с нестандартни препоръки по темата. Зад четивото „Как да оцелееш в България“ на издателство „Сиела“ стоят авторите на забавния мъжки сайт Brato.bg, които вече десетилетие творят в онлайн пространството, а и не само.
Авторите
Точно 5 години, след като дебютираха в литературата с „Наръчник на едно брато“, авторите Владимир Иванов, Дани Йорданов и Филип Зуберски, се завърнаха с усмивка и нова книга в ръце. Причината? Обществото има нужда от ваксина за добро настроение. В типичния Брато стил тримата автори поднасят свеж коктейл от сюжети и портрети, колкото измислени, толкова и реалистични. Като всеки наръчник „Как да оцелееш в България“ съдържа практични и изпитани съвети, подбрани от топ експерти, с които читателят да развие полезни умения за оцеляване в „Люлин“, Враца, на сватба, в такси и като цяло в България. Нарисувани от Неда Малчева, ситуациите в книгата ще се сторят познати до болка… къде от смях, къде не.
Идеята
„Идеята за тази книга датира от няколко години, но за всичко е определено време и място, не е търсен ефект да излезе след пандемия и в разгара на война, но нали казват, че няма случайни неща – признава Владимир Иванов, който е част от спортния отдел на „Труд“. – Как решихме това да е темата? Тук трябва да благодарим на политиците – бивши и настоящи, на някои наши бивши шефове, а също и на джигитите по пътя. Винаги сме се шегували, че Беър Грилс може да оцелее навсякъде по света, но не и у нас. То така и стана – дойде и го заклеймиха, изпратихме го и с акт. На това, ако му се вика оцеляване…“
Филип Зуберски, бивш журналист на „Труд“, е на мнение, че между двете корици се крие много хумор и ирония: „Искаме да подчертаем, че не се подиграваме със ситуацията у нас, а да покажем за пореден път, че сме велик народ. Народ, който оцелява напук на всичко. Може да сме на дъното на всевъзможни класации, но когато стане въпрос за смях и хумор, няма кой да ни бие. Е, понякога забравяме да се смеем, затова сега искаме да върнем усмивката на българина, колкото и тривиално да звучи.“
Триото се оформя от Дани Йорданов, за когото книгата е своеобразно огледало на случващото се у нас: „Имаме претенции да нямаме претенции. Не се имаме за писатели, не искаме да се сравняваме с никого. Дори молим да не ни слагат на един рафт с Вазов, Ботев и Антон Дончев. Но, моля ви, не и до Юли Тонкин! Постарали сме се да опишем всички онези типични ситуации, в които сме изпадали и попадаме всеки ден, но все пак оцеляваме.“
Тримата признават в един глас с усмивка, че най-голямо удоволствие им доставя не самото писане, а начинът, по който четящите реагират на смешките им и сами търсят комуникация с авторите чрез социалните мрежи, за да поискат съвет или помощ за абсурдни ситуации като откраднато колело. Преди време техен читател разказва за кражба, но благодарение на публикация в профилите на Brato.bg, часове по-късно историята се сдобива с щастлив край.