Любопитни факти за винтоверта

Днес е трудно да си представим без винтоверт майсторенето у дома, професионалното строителство, ремонтиране, дърводелство и куп други важни дейности. И все пак около него има няколко интересни истории, които искаме да ви разкажем сега.

Винтовертът е на 100 години

 Още през 19 век хората измислят отвертки, които се завъртат по-бързо и лесно с ръчни механизми. Но за начало на днешния винтоверт се смята първата мобилна електрическа… бормашина.

Тя е разработвана между 1910 и 1917 година от производителя Black & Decker. Новото в нея не е задвижването чрез електричество – такова вече съществува. Но този модел може да се пренася и това е истинска революция! Въпреки факта, че машината е толкова огромна и тромава, че трябва да се използва с две ръце.

Що се отнася до първата подобна електрическа отвертка, тя излиза на пазара през 1923 година. Създадена е от същия бранд и, естествено, е свързана с кабел за захранване. И все още е доста голяма от гледна точка на днешните стандарти.

Кога се появява акумулаторният винтоверт

 През 1961 Black & Decker отново се проявява като пионер и пуска на пазара първата акумулаторна бормашина. Малко по-късно е ред на акумулаторния винтоверт.

В началото той се използва предимно в промишлеността, но с времето става все по-достъпен и навлиза в домовете.

Когато старите никел-кадмиеви батерии се заменят с литиево-йонни, това е вторият голям скок. Сега машината има повече производителност и издръжливост, а става и много по-лека.

Малък магнит – голяма промяна

 Някои винтоверти имат магнитна глава, която задържа стабилно винтовете и не се налага да ги придържате. Това е малка наглед промяна, но така можете да работите в неудобно, тясно или труднодостъпно пространство. При това със свободни ръце, без изгубени винтове и с много по-бързи темпове.

Много функции в един инструмент

 Макар че инструментът сам по себе си е електрическа отвертка, той може да бъде използван и за много други дейности. За тази цел са ви нужни само подходящи накрайници, които да сложите в патронника. Ако разполага с ударна функция, с него можете например да пробиете дупка в дърво, метал или бетон.

Някои модели са още по-функционални. Можете да махнете целия патронник и на негово място да монтирате изцяло друг инструмент. Така ще имате възможност да пробивате, шлайфате, режете, полирате, без да пълните работилницата си с множество големи уреди.

Най-търсеният подарък за мъж

 Знаете ли, че винтовертът е сред най-търсените подаръци за мъже? Защото едва ли има мъж, който не би оценил подобно удобство в работилницата си! А също така е много лесно да се намери по нещо подходящо и за специалисти, и за домашни майстори.

Най-малкият винтоверт

 Най-малкият инструмент днес е с размерите на… писалка!

Разбира се, с него не можете да сглобявате мебели. Той е създаден за работа с електронни устройства като телефон, таблет, компютър. Става и за окабеляване, изработване на модели и други хоби активности.

Мощността му, разбира се, е по-ниска, но в тези дейности ще ви бъде предостатъчна. Работи с акумулаторни батерии и дори може да се зарежда с USB кабел. Обикновено се предлага в комплект с накрайници за различни глави на винтове.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"