Military Watch Magazine: Американските изтребители F-35 не могат да летят до Русия от база в Гренландия

Бойният радиус на F-35 е само около хиляда километра

Американските изтребители F-35 не могат да прелетят от Гренландия до Русия дори с презареждане, пише Military Watch Magazine.

„Гренландия се намира на приблизително 3800 километра от руската граница, докато бойният радиус на F-35 е само около хиляда километра“, отбелязва изданието.

Изявленията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп относно „абсолютната необходимост“ от интегрирането на Гренландия в Съединените щати привлякоха отново вниманието към военното значение на територията. Въпреки че основният фактор за геополитическото значение на Гренландия се смята широко за значителни запаси от редкоземни минерали, нейното стратегическо местоположение близо до Арктика предоставя редица предимства в потенциален конфликт между Западния блок и Русия. Отразявайки преобладаващата руска загриженост по отношение на продължаващото разширяване на американските сили в Гренландия, руският посланик в Дания Владимир Барбин отбеляза: „Базираната на остров американска космическа база Питуфик [преди известна като въздушна база Туле] днес е част от системата на САЩ за предупреждение за ядрен удар от арктическо направление Претърпява цялостна модернизация, включително радарни системи на стойност милиарди долари изграждане на летищна инфраструктура за изтребители F-35, които са способни да носят ядрени оръжия. Такива самолети вече са използвали летището на базата за обучение . „Русия подкрепя укрепването на стабилността в Арктика. Това е възможно само на основата на създаването на еднаква за всички арктически държави система за международна сигурност“, добави посланикът.

Military Watch Magazine пише още, че въпреки че разполагането на F-35 в Гренландия е минало и се очаква да прерасне във възможно постоянно присъствие, опасностите, които представляват руската сигурност от техните способности за ядрени удари, остават ограничени. Гренландия се намира на около 3800 километра от руската граница, докато бойният радиус на F-35 е само около 1000 километра. Дори изтребителите с най-голям обсег на действие в света, руският Су-34 и китайският J-20, имат бойни радиуси, оценени само на около 2000 километра с вътрешно гориво, като нито един клас изтребители в западния свят не може да покрие нещо близо до такива разстояния. Въпреки че разгръщането на F-35 често се поддържа от средства за зареждане с гориво във въздуха, като танкери KC-135, учетворяването на обхвата на изтребителите остава далеч от жизнеспособно дори с такава подкрепа. Въпреки че заплахата F-35 да нанесат ядрени удари на руска територия изглежда ограничена, F-35 въпреки това могат да бъдат използвани за заплаха за корабоплаване в Арктика от Русия и други западни противници, като техните мощни мрежови сензори им позволяват да поддържат ситуационна осведоменост в широки райони докато е в патрул. Въпросът за ядрените способности на F-35 е особено чувствителен за Русия, като оценките през ноември 2023 г. заключиха, че новата тактическа ядрена бомба B61-13  ще позволи на един F-35 да убие до приблизително 360 000 жители на руски градове в единичен удар.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"