Military Watch Magazine: Американските подводници получават възможност за нанасяне на ядрени удари с крилати ракети

Клас крилати ракети с ядрен накрайник е планиран за разработване за ВМС на САЩ за първи път от края на Студената война, като първият прототип се очаква да бъде създаден през следващите три години, според нови правителствени документи, разгледани от руските държави медии. Военноморските сили преди това разполагаха варианти с ядрени глави на крилатата ракета Tomahawk от 80-те години на миналия век, но ги оттеглиха малко след края на Студената война. Пентагонът поиска от представителите на отбранителната индустрия да проведат проучване, за да определят дали ресурсите са достатъчни за клас ядрени крилати ракети и да оценят готовността на индустрията да продължи напред с производството на прототипи, пише Military Watch Magazine. Предвижда се новият клас ракети да бъде готов за разгръщане от ВМС до 2034 г. и се планира да бъде интегриран в ударните подводници от клас Вирджиния на ВМС. Вероятно други класове атакуващи подводници и потенциално разрушителите на страната Arleigh Burke и Zumwalt Class също ще ги разположат, като всички класове кораби ще използват системи за вертикално изстрелване с високи нива на сходство.

Остава несигурно дали новият клас ракети ще бъде производно на дизайна на Tomahawk, който вече е широко използван, въпреки че това се счита за много вероятно. Известно е, че всички  операции, свързани с ядрени бойни глави, включително инсталиране на бойни глави, съхранение на ракети, товарене и разтоварване, са планирани да бъдат извършени в стратегически оръжейни обекти на САЩ във военноморската база за подводници King's Bay в Джорджия и в базата Bangor, щата Вашингтон . Ако бъдат въведени в експлоатация, новите ракети ще революционизират способността на американския флот да извършва тактически ядрени удари, като в момента службата разчита в голяма степен както на ядрени оръжия, изстрелвани от въздуха , така и на подводници със стратегически балистични ракети, които могат да допринесат само за пълномащабен ядрен обмен и не са подходящи за по-малки атаки.

Американският флот в момента разполага с 22 щурмови подводници от клас Вирджиния, като 24-те щурмови подводници от клас Лос Анджелис потенциално също ще интегрират ракетите. С планираното разширяване на флота от клас Virginia, това ще осигури над 50 междуконтинентални кораба с ядрени двигатели, способни да изстрелват ядрени атаки с крилати ракети навсякъде по света. Добавянето на флота на ВМС от над 70 разрушителя допълнително би усложнило планирането на противника за защита срещу ядрени атаки. Четири тясно свързани със САЩ държави в момента разполагат ядрени оръжия, а именно Великобритания, Франция и Израел, докато трима потенциални западни противници имат такива оръжия, а именно Китай, Русия и Северна Корея. САЩ инвестираха сериозно в модернизацията на своите способности за тактически ядрен удар и продължават да споделят ядрени оръжия с Холандия, Белгия, Германия, Италия и Турция. От няколко години  анализаторите твърдят , че разработването на клас крилати ракети за изстрелване на ядрени подводници ще улесни споразумението за споделяне на ядрени атоми с Австралия, която е на път да придобие американски ядрени подводници, пише още изданието.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"