Military Watch Magazine: Русия разположи нов усъвършенстван вариант на бомбардировач Ту-95 за удари с крилати ракети в Украйна

Авиониката на бомбардировача също е подобрена

Руският държавен отбранителен конгломерат Rostec разработи нов вариант на стратегическия бомбардировач Ту-95MSM, пише Military Watch Magazine. Оригиналният бомбардировач Ту-95 е извършил първия си полет по време на Корейската война през 1952 г., въпреки че самолетите, които в момента са в експлоатация, са построени между 1982 и 1993 г. и са проектирани като платформи за изстрелване на крилати ракети, а не за изхвърляне на гравитационни бомби. Пакетът за модернизация, предназначен да доведе самолета до стандарта Tu-95MSM, започна да се разработва през 2009 г. и интегрира най-мощния сериен турбовитлов двигател в света NK-12MPM и нови витла в самолета, за да улесни увеличаването на капацитета за носене на оръжия и обхвата. Подобренията също  удвоиха полезния товар на оръжията на самолета и осигуриха съвместимост с крилатата ракета Kh-101/2, която служи като основно въоръжение на самолета. Крилата също бяха подсилени, за да поемат новите много по-големи ракети, докато авиониката, включително сензори и дисплеи с данни, бяха цялостно модернизирани.

Military Watch Magazine пише още, че скорошната модернизация се е съсредоточила особено върху подобряването на способността на Tu-95MSM да се интегрира с техните въздушни, военноморски и наземни средства за съвместни операции, което позволява на самолета да функционира безпроблемно като част от по-широка мрежа. Авиониката на бомбардировача също е подобрена, за да включва системи за навигация, комуникация и контрол, улесняващи по-точно планиране и изпълнение на мисията. Интегрирани са и превъзходни възможности за електронна война и защитни системи. Tu-95MSM е особено ценен заради способността си да изстрелва високоточни удари с крилати ракети с голям обсег, използвайки радара за избягване на Kh-101, като според съобщенията подобренията на авиониката допълнително са повишили прецизността и са подобрили процента на успех на мисиите. Kh-101 и неговият аналог с ядрено оръжие Kh-102 са сред крилатите ракети с най-голям обсег в света, с обсег на действие над 5000 километра.  Ракетите демонстрираха неизвестна досега способност по време на конфликта да изстрелват примамки, за да избегнат противовъздушната отбрана на противника.

Kh-101 е използван само в малък брой бомбардировачи срещу украински цели, като по-голямата част от ракетите, изстреляни от бомбардировачи, са Kh-22 - клас противокорабни крилати ракети, разположени от по-леките бомбардировачи Ту-22M3, които Русия наследи през много големи количества от съветската епоха. Въпреки че им липсва прецизността на Kh-101, тези по-стари ракети бяха планирани за оттегляне в средата и края на 2020 г. и следователно са изключително годни за употреба, като същевременно са по-трудни за прихващане от Kh-101 поради техните екстремни скорости и сложни траектории.  Очаква се Ту-95 да играе централна роля в руския стратегически бомбардировач през 2030 г., въпреки че се очаква значението му във флота постепенно да намалее, тъй като поръчките за 50 по-модерни бомбардировачи Ту-160М постепенно се изпълняват. Първите от тези бомбардировачи бяха доставени през януари 2022 г., като се очаква тяхното производство да бъде последвано от доставки на първия стелт бомбардировач в страната, разработен по програмата PAK DA, пише още изданието.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"