Military Watch Magazine: Турция планира да закупи 40 изтребителя F-35A Stealth: Защо Вашингтон иска Анкара обратно в програмата

Турция направи редица отстъпки на Вашингтон

Турският министър на отбраната Яшар Гюлер на 26 ноември разкри, че Анкара официално е подала повторно искане за закупуване на 40 изтребителя F-35A от пето поколение, информирайки Комисията по планиране и бюджет в турския парламент, че Вашингтон може да преразгледа продажбата на самолета при предстоящата администрация на Доналд Тръмп, пише Military Watch Magazine. Той твърди, че американски служители са изразили откритост за възможността за предоставяне на самолета. Източноевропейската страна преди това беше партньор в програмата F-35, преди да бъде изгонена през 2019 г. поради спорове със съюзниците си относно придобиването на руски системи за противовъздушна отбрана S-400 . Въпреки изгонването му, производството на редица компоненти на F-35 в страната продължи до 2022 г., като програмата се възползва от ниските разходи за труд в страната за производството на много от по-малко сложните и по-малко чувствителни части на самолета. Като част от усилията за възобновяване на придобиването на F-35, Турция се стреми да възстанови договорите, за да допринесе за производството на програмата за изтребители.

През септември бе съобщено, че Турция е постигнала значителен напредък в преговорите със Съединените щати относно детайлите на плановете за извеждане от експлоатация на нейните системи S-400, за да се улесни възобновяването на придобиването на F-35. Съобщава се, че Съединените щати са представили подробно предложение за разрешаване на проблема през лятото, като се очаква спасително решение за техния съюзник да види прехвърлянето на С-400 под американски контрол, докато системите въпреки това остават на турска територия. Контролираният от САЩ сектор на военновъздушната база Инджирлик, където се съхраняват общи ядрени оръжия, се смяташе за водеща възможна дестинация. Това повиши значителната възможност САЩ и други членове на НАТО да получат изключително чувствителна информация за С-400, на която Русия и редица нейни стратегически партньори силно разчитат за защита на въздушното си пространство. Разходите на руското министерство на отбраната за придобиване на С-400 след разпадането на Съветския съюз са над два пъти повече от разходите му за придобиване на изтребители, като системите са разположени и от Индия, Китай, Беларус и Алжир, пише изданието.

Military Watch Magazine пише още, че Турция по-специално направи редица отстъпки на Вашингтон, за да може да  придобие изтребители F-16  от четвърто поколение, които се изнасят с по-малко ограничения от F-35. Очаква се страната да намали планираните придобивания на F-16, за да фокусира финансирането върху придобиванията на F-35, ако връщането й в програмата бъде разрешено. За Вашингтон и целия западен свят възобновяването на турското участие в програмата F-35 остава изключително  благоприятен резултат. Турция има най-голямото военно присъствие в Близкия изток сред членовете на НАТО и продължава да играе централна роля в подкрепата на редица  ислямистки въоръжени групировки  като Фронта Ал Нусра и Туркестанската ислямска партия, които повече от десетилетие  съсредоточават своите атаки  по цели на Сирия, Русия, Хизбула и Иран. Турските военновъздушни сили изиграха ключова роля в защитата на тези джихадистки сили, включително като осигуриха непосредствена въздушна подкрепа за техните атаки срещу сирийски цели и дори  свалиха  сирийски и руски самолети в сирийското въздушно пространство, за да осигурят въздушно прикритие. Тези операции на турските сили и подкрепяните от Турция джихадистки групи са ключов фактор,  който пречи  на Дамаск, "Хизбула" и други партии в региона да насочат военното си внимание към Израел и Съединените щати. Тъй като настоящият флот на Турция от F-16 се счита за все по-остарял, укрепването на офанзивните способности на турските военновъздушни сили по този начин остава тясно в съответствие с интересите на САЩ и по-широкия НАТО и значително ще увеличи натиска върху отбраната на Сирия, Русия, Иран и други противници от Западния блок.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"