Military Watch: Русия изстрелва множество междуконтинентални балистични ракети в мащабно учение за ядрена война (ВИДЕО)

Руските въоръжени сили проведоха мащабни стратегически учения за възпиране от 29 октомври, които включваха изстрелвания на множество балистични ракети с междуконтинентален обсег за симулиране на удари срещу потенциални противници, пише Military Watch. Ученията идват във време на силно напрежение със Западния блок, тъй като западните страни обмислят съвместни удари с Украйна от украинска територия срещу цели в международно призната руска територия, използвайки западни ракети като Storm Shadow, SCALP и ATACM. 

Възможността за ръководена от Европа по-мащабна западна военна намеса в Украйна, за да се попречи на руските сили да постигнат по-нататъшни печалби, също беше многократно повдигана от западните лидери, което повдига сериозната възможност за война между Русия и НАТО. 

Въпреки че сухопътните сили на Русия бяха разширени и укрепени значително от началото на 2022 г., страната остава сериозно превъзхождана по отношение на способностите на своята тактическа бойна авиация и надводен флот от обединените сили на НАТО, което накара Москва да наблегне особено на възможностите на своето ядрено възпиране, която запазва паритет със Западния блок. 

Отразявайки важността на ученията, руският президент Владимир Путин, който е и върховен главнокомандващ, лично участва в ученията на стратегическите ядрени сили. 

Кадри, публикувани от руското министерство на отбраната, потвърждават изстрелването от подводница на междуконтинентална балистична ракета RSM-56 Bulava  от  Охотско море близо до Япония. 

Новият клас ракети беше въведен в експлоатация през 2018 г. и се разполага от най-модерния клас ядрена стратегическа подводница в страната клас Борей. Всяка ракета носи до 1,5 мегатона ядрена сила, разпределена между до десет бойни глави - приблизително 100 пъти ядрената сила, използвана срещу Хирошима от ВВС на САЩ през 1945 г. 

Флотът от подводници с балистични ракети на руския флот е разпределен между Арктика и Тихоокеански флоти, като по-голямата част от корабите му са разположени под първото.  

Флотът от подводници от клас Borei  в момента възлиза на осем кораба и  се очаква да бъде разширен до четиринадесет, като представянето на класа доведе до увеличаване на планирания размер на флота с 40 процента.

Впоследствие руското министерство на отбраната публикува кадри, показващи изстрелването от подводница на междуконтинентална балистична ракета R-29RMU Sineva  ,  по -лек и по-малък аналог на Bulava, която за първи път влезе в експлоатация през 2007 г. 

Изстрелването беше извършено от Баренцово море. По-малките пропуски са разработени, за да бъдат приспособени от по-малките и по-стари съветски проектирани подводници с балистични ракети Делта IV клас на руския флот, което ефективно революционизира възможностите на тези по-стари кораби. Въпреки че запазват обхват, сравним с този на "Булава", ракетите "Синева" могат да носят само четири ядрени бойни глави.  

Руските въоръжени сили изстреляха трети клас междуконтинентална балистична ракета РС-24 Ярс, която беше изстреляна от космодрума Плесецк на около 800 километра северно от Москва. 

Системата формира гръбнака на руските наземни стратегически ядрени сили днес, като половината от наземните полкове междуконтинентални балистични ракети са били преоборудвани с ракети Ярс до средата на 2021 г. - за общ арсенал от над 180 междуконтинентални балистични ракети.

Ярс представлява по-лек аналог на по-тежките ракети R-36 и RS-28 Sarmat, базирани в силоз, които са приблизително четири пъти по-големи. Приблизително 90 процента от ракетите Ярс са подвижни по пътищата, като всяка е проектирана да носи три ядрени бойни глави с мощност 200 килотона.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"