Military Watch: Сърбия вече разполага с една от най-добрите в Европа ракетни мрежи земя-въздух - китайските HQ-22 (ВИДЕО)

Министерството на отбраната на Сърбия на 2 януари обяви, че китайските системи за противовъздушна отбрана със среден обсег HQ-22 вече са напълно оперативни, като новите средства, за които висши офицери смятат, че са революционизирали способността на въоръжените сили на страната да защитават националното въздушно пространство, пише Military Watch.

Китайските тежки транспортни самолети Y-20  транспортираха  първата от ракетните системи в Сърбия в началото на април 2022 г., по-малко от две години след като бе потвърдено, че Сърбия ги е поръчала.  

Придобиването се сблъска със значителна съпротива от европейските съседи на Сърбия и от Съединените щати, въпреки че закупуването на HQ-22 се смяташе за по-малко политически спорна алтернатива на предишните планове за придобиване на руски системи С-300 или С-400. Коментирайки въвеждането в експлоатация на системите, Министерството на отбраната отбеляза: „С въвеждането на ВВС и ПВО на въоръжение с новия зенитно-ракетен комплекс FK-3 [HQ-22] системата за контрол и защита на въздушното пространство е значително подобрена в Република Сърбия.”

Разяснявайки въвеждането на системата в експлоатация,  командирът на звено HQ-22 капитан 1-ви клас Стефан Манич отбеляза, че това е „крайъгълен камък в системите за противовъздушна отбрана“ за страната. Той подчерта, че възможностите на китайската система за противодействие на смущенията и нейната усъвършенствана способност да се противопоставя на вражеските противорадиационни ракети поставят нейните нива на ефективност и оцеляване на най-високо ниво.

Освен това командирът отбеляза, че широкообхватните противодействия на HQ-22 срещу електронната война са особено важни в съвременните конфликти. Той добави, че HQ-22 запазва изключителни способности за управление на огъня, позволявайки на всяка система да поразява едновременно до шест цели с до дванадесет ракети, което е ценно в среда с наситена заплаха. 

HQ-22 на Сърбия са свързани в мрежа със системи за противовъздушна отбрана от по-ниско ниво, включително модернизирани съветски S-125 и нови руски бойни превозни средства Панцир-S, които допълнително оптимизират защитата срещу атаки с насищане, използвайки големи количества дронове или крилати ракети. Докато ракетната мрежа земя-въздух на Сърбия преди това далеч не беше забележителна дори по стандартите на други европейски държави, въвеждането на HQ-22 превърна мрежата й в една от най-страхотните на континента. 

HQ-22 е способен да атакува почти всички видове самолети, както и крилати и балистични ракети, движещи се със скорости до 3 Маха и на височини до 27 километра. Съобщава се, че обсегът на поразяване на ракетите за закупената от Сърбия система е 100 километра.  При първата доставка на системите сръбският президент Александър Вучич отбеляза, че те осигуряват „мощно възпиращо средство“ срещу потенциални нападатели. 

„Вече няма да позволим да бъдем боксова круша за никого“, каза президентът по това време, очевидно имайки предвид 78-дневна бомбардировъчна кампания, проведена от НАТО през 1999 г. срещу Югославия. Смята се, че историческият спомен за бомбардировките, включващи  използване  на силно токсичен обеднен уран срещу цивилни райони и удари по  сгради на медии  и  открити пазари , е накарал Сърбия да постави силен акцент върху противовъздушната отбрана въпреки ограничения бюджет за отбрана. 

Докато Сърбия по-рано се очакваше да допълни своите HQ-22 с модерни бойни самолети от Китай или Русия, като J-10C, нейното решение да закупи френски изтребители Rafale ще увеличи тежестта върху тези системи за противовъздушна отбрана за защита на националното въздушно пространство.

Rafale ще бъдат доставени без тяхното основно оръжие въздух-въздух, Meteor, докато подробните западни познания за това как работят самолетите ще гарантират тяхната жизнеспособност за защита срещу възможни атаки от Западния блок ще бъдат силно ограничени.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"