Външният министър на Израел каза, че са нанесли удари на предполагаеми обекти с химически оръжия и ракети с голям обсег в Сирия, за да се предотврати попадането им в ръцете на враждебни играчи, пише Newsweek.
„Единственият ни интерес е сигурността на Израел и неговите граждани“, каза израелският външен министър Гидеон Саар.
„Ето защо ние атакувахме стратегически оръжейни системи, като например останали химически оръжия или ракети с голям обсег и ракети, за да не попаднат в ръцете на екстремистите“, допълни той.
Той направи това изказване, след като сирийските бунтовници влязоха в Дамаск, което доведе до свалянето на правителството на президента Башар Асад след близо 14 години гражданска война. Това развитие породи надежди за по-мирно бъдеще, но също така и опасения за потенциален вакуум в сигурността в страната, която остава разделена между различни въоръжени групи.
Имало ли е съобщения въздушни удари близо до Дамаск?
Съобщава се за въздушни удари в района на военното летище Мезех, югозападно от столицата, в неделя. Летището и преди е било обект на израелски въздушни удари, но не е ясно кой е нанесъл последния удар.
Саар не предостави подробности кога и къде са извършени ударите.
Израел е нанесъл стотици въздушни удари в Сирия през последните години, насочени основно срещу бази, които идентифицира като свързани с иранската и ливанската въоръжена групировка Хизбула, и двете от които бяха ключови съюзници на президента Башар ал-Асад. Въпреки че тези удари имат за цел да нарушат военния капацитет на враждебните сили, израелските официални лица рядко коментират конкретни операции, поддържайки политика на неяснота по отношение на техните действия.
През 2013 г. Сирия се съгласи да предаде своите запаси от химически оръжия след международното възмущение от химическа атака близо до Дамаск, която уби стотици хора. Широко разпространено е мнението обаче, че сирийското правителство е запазило части от своя химически арсенал и е изправено пред обвинения за разполагане на такива оръжия през следващите години, което допълнително засилва опасенията относно използването им в продължителната гражданска война.
Нанасят ли САЩ въздушни удари в Сирия?
Централното командване на САЩ (CENTCOM) обяви, че е нанесло десетки въздушни удари срещу лагери и операции на Ислямска държава ( ИДИЛ ) в Централна Сирия. Ударите, извършени в неделя, имаха за цел да "разрушат, деградират и победят ИДИЛ", предотвратявайки групировката да се възползва от настоящата ситуация, за да реорганизира или проведе външни операции.
Използвайки бомбардировачи B-52, F-15 и самолети A-10, ударите бяха насочени към над 75 места, свързани с дейностите на ИДИЛ. CENTCOM съобщи, че няма цивилни жертви и заяви, че оценката на щетите е в ход.
Лидерите на САЩ, включително президента Байдън, потвърдиха, че Съединените щати си сътрудничат с нациите от Близкия изток, за да предотвратят попадането на химически оръжия, контролирани преди това от режима на Асад, в ръцете на враждебни организации.
„Ще подкрепим съседите на Сирия – Ливан, Ирак, Йордания и Израел – от всяка заплаха, която може да възникне от Сирия“, каза Байдън в реч в неделя.
Държавният секретар Тони Блинкен каза в изявление в неделя: „Ние ще подкрепим международните усилия да подведем под отговорност режима на Асад и неговите поддръжници за жестокостите и злоупотребите, извършени срещу сирийския народ, включително използването на химически оръжия“.
Турция предприела ли е действия след като режимът на Асад рухна?
Подкрепяната от Турция Сирийска национална армия (SNA) започна офанзива срещу Сирийските демократични сили (SDF) в северния град Манбидж на 6 декември, след подобна операция, която прогони бойците на SDF от Тал Рифаат. Турски служители по сигурността заявиха, че „контролът над Манбидж е осигурен“, въпреки че не бяха предоставени допълнителни подробности. Тези служители говориха анонимно, придържайки се към турските разпоредби.
Турция счита SDF, съставен предимно от сирийските кюрдски милиции YPG, като продължение на забранената Кюрдска работническа партия (PKK), която е определена като терористична организация от Турция. Въпреки това SDF е решаващ съюзник на Съединените щати в борбата с групировката "Ислямска държава".
Неотдавнашните военни действия на подкрепяните от Турция сили засилиха напрежението в Северна Сирия, усложнявайки динамиката на сигурността в региона и оказвайки влияние върху международните усилия за поддържане на стабилност.
По-рано беше съобщено, че подкрепяните от Иран милиции също са се присъединили към боевете в Сирия, въпреки че през последната седмица се смята, че Хизбула и други групировки, спонсорирани от Иран, са били до голяма степен изтеглени от страната.