Главнокомандващият руския флот адмирал Александър Моисеев каза, че военноморските ядрени сили на страната са "напълно модернизирани", според руска държавна информационна агенция, пише Newsweek.
Агенцията съобщи, че Моисеев е направил изявлението на 14-ия международен форум „Арктика: Днес и бъдещето“, проведен в Санкт Петербург, Русия.
Форумът, който продължава до петък, включва няколко работни сесии, панели и кръгли маси, обхващащи теми, свързани с дневния ред на страната в Арктика, като телекомуникации, екологични проблеми, местни общности, инвестиции, технологии, риболов и военноморски способности. Според уебсайта на форума присъстват около 2000 души.
В първата пленарна сесия на форума в четвъртък сутринта Моисеев участва заедно с други висши руски лидери.
По време на сесията адмиралът каза: „Стратегическите военноморски ядрени сили на Русия са напълно модернизирани. Това остава критичен приоритет за нашата страна. Ядрените сили са били и ще продължат да служат като гаранция за сигурността на нашата нация на международно ниво“, съобщава агенцията.
Доклад от 2024 г. на Федерацията на американските учени (FAS) изчислява, че Русия има най-големия запас от ядрени бойни глави в света с 5580 ядрени бойни глави. Той съобщава, че САЩ имат 5044, а Китай има 500, докато Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI) казва, че Русия и САЩ притежават съответно 4380 и 3708.
Правителството на САЩ по-рано разкри през септември 2023 г., че е имало 3748 ядрени бойни глави по това време.
Моисеев отбеляза, че силата на силите трябва да "засили чувството за отговорност сред всички страни в Арктика, преди всичко тези, които се стремят да ескалират напрежението в региона".
Моисеев каза още, че страните от Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) са започнали нападателни, а не отбранителни учения в региона. Хиляди войници от НАТО, предимно от САЩ, Швеция, Обединеното кралство и Франция, участваха в артилерийски учения във Финландия в Арктика през ноември.
По-рано тази седмица Русия разположи тактически ядрени оръжия в Беларус, отбелязвайки първото разполагане на нейния ядрен арсенал извън руска територия след Студената война.
Разполагането на тези тактически оръжия в Беларус, която споделя 673 мили граница с Украйна, позволява на руските самолети и ракети да се насочват към потенциални обекти по-ефективно. Освен това значително разширява способността на Русия да достигне до няколко съюзници от НАТО в Източна и Централна Европа.