Напускащият поста министър на отбраната на САЩ Лойд Остин ще създаде план за укрепване на армията на Украйна до 2027 г. с ключовите съюзници на Киев, включително страните от НАТО, тази седмица, съобщиха служители на отбраната на САЩ във вторник, пише Newsweek.
Бъдещето на Украйна остава несигурно. Длъжностни лица в Киев и в целия НАТО чакат със затаен дъх да видят как бъдещият президент Доналд Тръмп ще промени разпоредбите на Вашингтон за военна помощ. Новоизбраният президент каза, че ще намали помощта за Украйна и ще предприеме бързи действия, за да сложи край на близо тригодишната пълномащабна война.
Киев е силно зависим от своите съюзници, за да поддържа тежките си военни усилия срещу Москва. Военната помощ на САЩ представлява приблизително половината от това, което Украйна получава от своите поддръжници.
Длъжностни лица в Киев и страните от източния фланг на НАТО са загрижени, че постигнатото с посредничеството на Тръмп примирие на най-големия сухопътен конфликт в Европа след Втората световна война може да дойде за сметка на Украйна и на страните от алианса, близки до Русия. Тръмп каза, че поддържа добри отношения с руския президент Владимир Путин и украинския лидер Володимир Зеленски.
Двама висши служители на отбраната на САЩ казаха пред репортери във вторник , че Остин ще се срещне с лидери, отговарящи за подкрепата на различни части на украинската армия.
Много от поддръжниците на Украйна, попадащи в това, което е известно като контактната група за отбрана на Украйна, трябва да се срещнат във военновъздушната база на американската армия Рамщайн в западна Германия в четвъртък. В рамките на групата има служители от целия НАТО, отговарящи за по-специфични способности, известни като коалиции.
Длъжностните лица ще „начертаят отбранителните способности на Украйна в подкрепа на изграждането на надеждни сили за възпиране до 2027 г.“, каза Пентагонът.
„Лидерите на тези коалиции ще трябва да одобрят пътни карти, които артикулират нуждите и целите на украинските военновъздушни сили, бронетехника, артилерия, разминиране, безпилотни самолети, интегрирана въздушна и противоракетна отбрана, информационни технологии и нужди и цели за морска сигурност до 2027 г.“, каза представител на отбраната. „Тези пътни карти имат за цел да дадат възможност на донорите да планират и подкрепят Украйна устойчиво в бъдеще.“
Срещата в четвъртък ще бъде последната за Остин като министър на отбраната, преди новата администрация да поеме поста.
Служител на отбраната каза, че Пентагонът не "закрива" контактната група, като добави, че работата й ще продължи след 20 януари.