Силният имунитет е една от основните цели на всички, особено през студените месеци, когато вирусите и настинките са често срещано явление. Здравословното хранене и активният начин на живот са в основата на здравето. Винаги можете и да си помогнете и да подсилите организма си допълнително, като изберете точните витамини и добавки.
Сред основните добавки, пропоръчвани от лекарите и специалистите за силен имунитет, са витамин С, витамини В комплекс, магнезий и Омега-3 мастните киселини. Тези витамини и добавки подсилват имунитета, дават енергия и подобряват общото ви физическо и психическо здраве.
В следващите редове ще ви запознаем с ползите на хранителните добавки и ще ви дадем полезна информация за тях. Ако искате да разгледате и да изберете най-подходящата за вас, посетете сайта на Forlife.bg, където ще намерите висококачествени добавки на достъпни цени.
Ползите от витамин С за здравето и имунната система
Витамин С е аскорбинова киселина и е сред най-важните витамини за поддържане на добро здраве и силен имунитет. Той е верен съюзник в борбата с вирусите и бактериите и освен, че защитава организма ви, действа като мощен антиоксидант. Витамин С предпазва клетките от увреждане и забавя процесите на стареене.
Чрез редовен прием на витамин С, ще подпомогнете имунната си система. Приема стимули производството на бели кръвни клетки, които са изключително важни за защитата на организма от инфекции. Витамин С ускорява оздравителните процеси, засилва съпротивителните сили на организма и ви прави здрави и енергични.
Най-добрият начин да приемате витамин С е чрез свежи плодове и зеленчуци, като например цитруси, чушки, броколи и т.н. Ако обаче не сте сигурни дали осигурявате достатъчно витамин С на организма си чрез храната, винаги можете да си го набавите под формата на прах, хапче, или ампула с течност.
Витамини В комплекс – енергия и подкрепа за нервната система
Витамините от група В са от съществено значение за правилното функциониране на организма. Те са известни с това, че поддържат нервната система, подобряват метаболизма и осигуряват енергия.
В комплексът включва различни витамини като В1 (тиамин), В2 (рибофлавин), В3 (ниацин), В6, В9 (фолиева киселина) и В12, всеки от които има специфична роля за здравето.
В1 и В2 участват в метаболизма на въглехидратите, докато В6 е необходим за синтеза на невротрансмитери, които регулират настроението и когнитивните функции. Витамин В12, от своя страна, играе важна роля за образуването на червени кръвни клетки и поддържането на нервната система.
Можете да си набавите витамини В от храна като месо, яйца, млечни продукти, ядки и зеленолистни зеленчуци. Освен от храна, можете да приемате В комплекс бързо и лесно под формата на таблетки.
Ролята на магнезия за доброто физическо и психическо състояние
Магнезият е един от най-важните минерали за тялото. Той участва в над 300 процеса в организма. При магнезиев дефицит, първоначалните симптоми са: умора, мускулни крампи, повишена раздразнителност и спад в имунитета и общото здравословно състояние.
При активно спортуващи, магнезият е изключително важен. Той помага да се възстановите след тренировка, или физическо натоварване и намалява значително риска от травми, контузии и мускулни крампи.
Освен ползите за физическото здраве, магнезият помага и за поддържането на психическото. Редовният прием намалява стреса и тревожността и помага за производството на невротрансмитери като серотонин, известен като “хормон на щастието”.
Можете да си набавите магнезий от храни като ядки, семена, зеленолистни зеленчуци и пълнозърнести храни. Препоръчително е обаче, да приемате магнезий под формата на добавка, за да сте напълно сигурни, че осигурявате на тялото си достатъчно от него.
Омега-3 мастни киселини – сърце, мозък и противовъзпалителна подкрепа
Омега-3 мастните киселини са есенциални мазнини, които помагат за поддържане на здравето и правилната работа на организма. Те са известни с мощните си противовъзпалителни свойства, както и с положителния си ефект върху мозъка и сърцето.
Основните видове Омега-3 са ЕРА (ейкозапентаенова киселина), DHA (докозахексаенова киселина) и ALA (алфа-линоленова киселина), като ЕРА и DHA се намират главно в морската храна, а ALA – в растителни източници.
За да осигурите на организма си достатъчно Омега-3, трябва да консумирате риба и морски храни поне 3 пъти седмично, както и орехи, ленено семе и чия. Ако тези храни не са част от от диетата ви, хранителните добавки с Омега-3 са начинът, да си набавите нужното количество.