Responsible Statecraft: Турският гамбит на БРИКС е точно това, което Русия поръча

Присъединяването към геополитическия блок би позволило на Анкара достъп до институции извън ЕС/Запад, което радва Москва

На 4 септември руски медии съобщиха, че Юрий Ушаков, помощник на президента Владимир Путин, е потвърдил, че Турция иска пълноправно членство в БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка) и че организацията ще започне да разглежда молбата преди срещата на върха на БРИКС тази есен, пише Responsible Statecraft.

Събитието ще се проведе в Казан, Русия, на 22-24 октомври. Ушаков подчерта също, че ще присъства турският президент Реджеп Тайип Ердоган.

Съобщението на руския помощник сложи край на месеци на спекулации и последва статия на Bloomberg от 2 септември, в която се твърди, че страната е „официално поискала да се присъедини към групата на страните с нововъзникващи пазари БРИКС“. Представители на администрацията на Ердоган, говорещи анонимно, отбелязаха, че една от причините за официалното заявление е, че „геополитическият център на тежестта се измества от развитите икономики“.

Известният руски политолог Александър Сафонов предложи вникване в мотивите за решението на Анкара:

„Турция е една от държавите, които са удобно разположени по отношение на глобалните търговски пътища, включително между Европа и Азия. Този фактор принуждава правителството на републиката да търси възможно най-много контакти, чрез които да се използват тези логистични характеристики. И, Разбира се, БРИКС като една от съвременните водещи икономически платформи му дава повече възможности в това отношение, включително за установяване на отношения с Китай, Русия и Иран“.

Членството очевидно би предоставило на Турция възможност да увеличи вече високото си ниво на внос от Китай и Русия. Това също ще предложи по-голям достъп за износ към тези страни и ще намали зависимостта на Анкара от Съединените щати и Европейския съюз.

Освен това Турция може да види БРИКС като потенциален нов източник на финансиране. Както се споменава в статията на Bloomberg, „БРИКС рекламира себе си като алтернатива на това, което нейните членове виждат като доминирани от Запада институции като Световната банка и Международния валутен фонд. Новите членове потенциално могат да получат достъп до финансиране чрез своята банка за развитие, както и да разширят своите политически и търговски отношения.

Въпреки че Турция твърди, че възнамерява да поддържа членството си в НАТО и отговорностите си и че този ход е официално продължение на нейната многополюсна стратегия за достигане на нови пазари и осигуряване на нови търговски пътища, решението може да не се основава изцяло на потенциала за увеличаване на икономическите възможности.

Гамбитът на Турция към БРИКС може да се разглежда и като сигнал за нейното продължаващо разочарование от продължаващите преговори за членство в ЕС. Те започнаха през 2005 г., но са в застой след репресиите срещу турските опозиционни групи след неуспешния преврат през 2016 г. и продължаващите въпроси относно ангажимента на Ердоган към демократичните ценности.

Европейският съюз изрази загриженост по отношение на кандидатурата за присъединяване към организацията БЛИКС, като каза, че като кандидат за членство в ЕС Анкара трябва да „уважава“ „ценностите“ и външнополитическите предпочитания на ЕС, въпреки че е свободна да се присъединява към съюзи по свой избор.

Кандидатурата към БРИКС може също така да сигнализира за продължаващия гняв на Турция от неспособността на Съединените щати по-специално и на Запада като цяло да спрат нападението на Израел срещу Газа и страховете от по-широк военен конфликт в Близкия изток. Ердоган вече е в трудна политическа ситуация, опитвайки се да балансира интересите си с НАТО, от една страна, и мюсюлмански страни, от друга.

Например на 28 юли Ердоган, който постоянно се ангажира със силна реторика по време на 10-месечната война на Израел в Газа, предположи, че Турция може да се намеси военно в реч пред неговата управляваща Партия на справедливостта и развитието (АК). Ал Джазира цитира Ердоган: „Трябва да сме много силни, за да не може Израел да прави тези нелепи неща на Палестина. Както влязохме в Карабах, така както влязохме в Либия, можем да им направим нещо подобно. Някои експерти предполагат , че Турция вероятно няма да се намеси, но ще запази дипломацията отворена.

Реториката обаче последва турското ограничаване на износа за Израел през април, последвано от пълно спиране на търговията с Израел в началото на май. В отговор Израел заяви, че ще отмени споразумението за свободна търговия на страната с Турция като отмъщение. Двете страни имаха търговски обем от 6,8 милиарда долара през 2023 г., а Израел беше деветият по големина вносител на турски стоки.

В допълнение към посочените по-горе причини, настоящият интерес на Турция да се присъедини към БРИКС може да е свързан с факта, че предстоящата среща на върха на БРИКС се провежда в Казан и нейният успех е изключително важен за Москва. Въздействието на присъединяването сега може да бъде взаимно изгодно както за Москва, така и за Анкара, тъй като двете поддържат силни двустранни отношения от началото на руското нахлуване в Украйна през 2022 година.

Турция, действаща като посредник, почти договори мирно споразумение в Истанбул през април 2022 г. и беше част от споразумението за Черноморската инициатива за зърно между Русия, Украйна, Турция и ООН, което позволи на Украйна да изнася зърно и торове през безопасен морски коридор в Черно море. Освен това Турция никога не се присъедини към Запада в налагането на санкции на Русия и се превърна в най-големия купувач на руски суров петрол.

Връщайки се към забележките на Ердоган, неговото споменаване на анклава Карабах не трябва да се отхвърля, тъй като то е остро позоваване на твърдата подкрепа на Турция за Азербайджан. Нещо повече, силните връзки на двете страни вероятно бяха основна причина за навременното посещение на руския президент Путин в Азербайджан миналата седмица. Съмнително е Путин да не е разговарял с Ердоган, преди да осигури присъствието на президента на Азербайджан Алиев на срещата на върха на БРИКС, както и намерението на Азербайджан да се присъедини към БРИКС.

Това развитие е донякъде неочаквано предвид коментарите на руския външен министър Сергей Лавров само преди два месеца, че БРИКС трябва да си вземе почивка за нови членове, след като добави Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства през януари 2024 г. Но очевидно руските нагласи са се променили за много кратко време.

Малко след забележките на Лавров Ушаков подчерта, че тъй като срещата на върха на БРИКС се провежда в Русия тази година в Казан, „специалната мисия“ на руското председателство е да „регистрира“ нови членове. Като такова присъединяването на Турция към БРИКС през октомври ще бъде рекламирано от Москва като голямо развитие към една наистина многополюсна глобална рамка, както и алтернатива за Глобалния Юг и други необвързани страни на западните институции.

Освен това не е изненадващо, че Путин наскоро покани и президента на Монголия Ухнаагиин Хурелсух в Казан, отбелязвайки три потенциални нови членове на БРИКС след около седмица.

„Това ще бъде първото събитие от такова ниво след разширяването на тази организация. Надявам се, че ще участвате във формата BRICS Outreach — BRICS Plus“, каза Путин на монголския си колега.

Този турски обрат в историята на БРИКС ясно създаде международни заглавия за предстоящата среща на върха през октомври. Съобщението привлече глобалното внимание, което Москва сметна за необходимо, за да гарантира, че събитието е успешно за постигане на целите на Москва.

Дали срещата на върха ще осигури членството на Анкара, както и на други като Малайзия и Тайланд, които обявиха намеренията си да се присъединят, вероятно ще бъде друг въпрос. Важно е да припомним, че Аржентина и Саудитска Арабия веднъж обявиха намеренията си да се присъединят преди няколко години, но все още не са членове.

Източник: Responsible Statecraft

Автор: Майкъл Корбин

Майкъл Корбин има почти 30 години опит в академичните среди, федералното правителство и с различни мозъчни тръстове, обхващащи търговски и икономически въпроси, свързани с Русия и Евразия. Има магистърска степен по руски и източноевропейски изследвания от Държавния университет на Охайо.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"