За много избиратели избягването на война с Русия е приоритет
За някои грузинци, които подкрепиха управляващата партия "Грузинска мечта" на оспорваните парламентарни избори в събота, стремежът да вървят на Запад към Европейския съюз трябваше да бъде балансиран от бруталната реалност на необходимостта да се запази мирът с Русия. Опозицията и чуждестранните наблюдатели определиха изборите като преломен момент, който ще реши дали Грузия ще се доближи до Европа, или ще се отклони назад към Русия на фона на войната в Украйна, пише Reuters.
Управляващата партия, която се смята за лоялна към своя основател милиардер Бидзина Иванишвили, казва, че иска един ден да се присъедини към ЕС, но също така трябва да избягва конфронтация с Русия на президента Владимир Путин, която може да остави южнокавказката република опустошена като Украйна.
„Имахме мир през тези 12 години в Грузия“, каза Серго, жител на столицата Тбилиси, който гласува за „Грузинска мечта“ на всички избори, откакто партията е на власт.
„Грузинската мечта” спечели 54% от гласовете в събота, каза избирателната комисия, докато опозиционните партии и президентът твърдяха, че изборите са били откраднати и Западът призова за разследване на съобщения за нередности при гласуването.
Групи наблюдатели, включително 57-членната Организация за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), заявиха, че предполагаемите нарушения, включително пълнене на бюлетини, подкупи, сплашване на избиратели и насилие, може да са повлияли на резултата от изборите.
Отвъд реториката обаче, резултатът представлява предизвикателство за амбициите на Тбилиси да се присъедини към Европейския съюз, които социологическите проучвания показват, че огромното мнозинство от грузинците подкрепят.
Брюксел на практика замрази кандидатурата на Грузия за присъединяване към ЕС поради опасения за отстъпление от демокрацията.
Поддръжниците на „Грузинска мечта” казват, че макар да искат да се присъединят към Европа, те не искат да пожертват традиционните ценности на Грузия като семейство и църква.
Официалните резултати, които според опозицията са фалшиви, показаха, че партията е осигурила огромни маржове до 90% в селските райони, въпреки че не се е представяла по-слабо в Тбилиси и други градове.
От друга страна, поддръжниците на опозицията казват, че позициите на управляващата партия по външната политика и социалните въпроси са несъвместими с европейските и че запазването на мира с Русия зависи от това Грузия да се присъедини към Запада.
Русия, която управлява Грузия в продължение на около 200 години, спечели кратка война срещу страната през 2008 г. и спомените за руските танкове, приближаващи се към Тбилиси, все още са свежи за мнозина, пише още агенцията.