Reuters: Путин готов за преговори за Украйна, но с условия за НАТО и територии

Владимир Путин е отворен за обсъждане на споразумение за прекратяване на огъня в Украйна с Доналд Тръмп, но изключва да прави големи териториални отстъпки и настоява Киев да се откаже от амбициите си да се присъедини към НАТО, казаха пред Ройтерс пет източника, запознати с начина на мислене в Кремъл.

Петима настоящи и бивши руски служители твърдят, че Кремъл като цяло може да се съгласи да замрази конфликта по фронтовата линия.

Възможно е да има място за преговори за точното разделяне на четирите източни региона Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон, според трима души, говорили при условие за анонимност.

Докато Москва твърди, че четирите региона са част от Русия, нейните войски на земята контролират 70-80% от територията, но около 26 000 квадратни километра все още се държат от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ).

Русия също може да бъде отворена за изтегляне от сравнително малките части от територията, която контролира в Харковска и Николаевска област, допълват други двама източника от официалните кръгове в Москва.

Путин заяви този месец, че всяко споразумение за прекратяване на огъня трябва да отразява "реалностите“ на терен, но се страхува от краткосрочно примирие, което само ще позволи на Запада да превъоръжи Украйна, подчертава агенцията.

"Ако няма неутралитет, тогава е трудно да си представим съществуването на някакви добросъседски отношения между Русия и Украйна. Защо? Защото това би означавало, че Украйна постоянно ще бъде използвана като инструмент в неподходящи ръце и в ущърб на интересите на Руската федерация“, обясни Путин в рамките на Валдайския форум.

Решението на отиващия си президент на САЩ Джо Байдън да позволи на Украйна да използва американски ракети ATACMS дълбоко в Русия може да усложни и забави всяко уреждане - и да засили исканията на Москва. Във вторник военните на Киев използваха за първи път ракети ATACMS за удар по Русия. Москва осъди този ход като сериозна ескалация.

Ако не бъде постигнато прекратяване на огъня, Русия ще продължи да се бие, уверяват източниците.

"Путин вече каза, че замразяването на конфликта няма да проработи. А разрешението за ударите със западни ракети е много опасна ескалация от страна на САЩ“, предупреди говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, часове преди руснаците да съобщят за ударите от ATACMS.

Украинското външно министерство не отговори на искане за коментар по въпроса.

Директорът по комуникациите на Тръмп Стивън Ченг каза увери пред агенцията, че "той е единственият човек, който може да обедини двете страни за мирни преговори и да работи за прекратяване на войната и спиране на убийствата“.

Тръмп обеща да говори директно с Путин в усилията си да постигне мирно споразумение, въпреки че представи малко подробности за това как би могъл да помири воюващите страни, при положение, че и двете показаха оскъдни признаци на отстъпление.

Украинският президент Володимир Зеленски поясни, че страната му няма да се успокои, докато всички руски войници не бъдат изтласкани от нейната територия - въз основа на границите, които получи след разпадането на Съветския съюз през 1991 година - въпреки че висши американски генерали публично признаха, че това е много амбициозно цел.

На 14 юни Путин обяви първите си условия за незабавно прекратяване на войната: Украйна трябва да се откаже от амбициите си за НАТО и да изтегли всичките си войски от четирите новоприсъединени към Русия региона.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"