Схемите и корупцията не пощадиха и изкуството, заяви културният министър Найден Тодоров

Служебният министър на културата Найден Тодоров за пръв път коментира корупционните скандали, които засегнаха и подопечното му ведомство.

Маестро Тодоров призна с емоционална публикация в социалните мрежи, че е дълбоко огорчен от разкритията за схеми в сектор изкуство.

Диригентът съобщава, че детайлна и мащабна проверка със задна дата ще бъде извършена в министерство на културата с цел установяване на всички факти и обстоятелства за източването на средства от ведомството.

"Труд news" припомня, че в понеделник директорът на Театрално-музикалния филхармоничен център в Разград Левон Манукян и още трима души са задържани и обвинени за длъжностно присвояване в особено големи размери и пране на пари.

Според разследващи става въпрос за схема, по която са били източени близо 1 млн. лева с наемане на фиктивни работници, които по документи са получавали колосални за театъра заплати, но парите били прибирани от замесените в схемата.

"Пиша долните редове с натежало сърце. Секторът, който би трябвало да показва пътя напред на всички останали, се разтресе от скандал, показващ, че по никакъв начин не е пощаден от болестите на нашето време.
Случващото се в последните дни, за кой ли път показва, че е назряло време за корекция както на методиката на финансиране на Държавните културни институти, така и на механизмите за контрол от страна на Министерството на културата.
Наясно съм, че много хора се плашат от думата „контрол“, но дали сме узрели за това да се самоконтролираме? Онова, което разбрахме през последната седмица показва, че не сме.

Прокуратурата и МВР ще си свършат работата по установяването на всички факти и обстоятелства и ще накажат виновните за това безумно източване на средства от един от най-бедните сектори в страната.
Естествено, в Министерството на културата също ще бъде извършена сериозна проверка, която да установи какво е можело да се предотврати и ако е можело, защо не е предотвратено. Тази проверка ще бъде извършена от най-високия проверяващ орган на изпълнителната власт – Главния инспекторат на Министерския съвет. Ще трябва да се разбере и кое е било резултат на човешка грешка, кое е било проблем в системата и особено важно – имало ли е умишлено деяние, което да е било в помощ на извършителите.

Съответно, след обстоен анализ на изисканите от мен през последната седмица данни, проверяващите органи на Министерството на културата ще извършат последователни проверки в държавните културни институти. Тези проверки са с цел да открият нарушения там, където има такива и да подпомогнат ръководствата на институтите в предотвратяването им там, където се установи риск за пробив в системата.

Това, обаче, е едва първата стъпка. Следващата е да се предотвратят възможностите за бъдещи измами в сектора.
От страна на Министерство на културата ще се извърши анализ на възможността за централизиране на информационния поток на критични данни, с цел мониторинг на системата в държавния културен сектор и предотвратяване на бъдещи пробиви. Какво би означавало това? Единна система за продажба на билети, единна система за счетоводство и управление на човешките ресурси и единна деловодна система за регистриране на договори и т.н.
Всичко това ще улесни възможността за наблюдение и реакции при нарушаване на финансовата дисциплина на опериращите с публични средства в държавния културен сектор", пише Найденов. Цялото изявление на маестро Тодоров може да откриете в официалната му страница във Фейсбук.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Димана Дойчинова

Този уебсайт използва "бисквитки"