Sky News: Очаква се увеличение на университетските такси във Великобритания

Очаква се увеличение на тавана на университетските разходи, разбра Sky News, а увеличение на таксите за университетско обучение във Великобритания да бъде обявено за първи път от повече от седем години насам.

Университетските такси са замразени на годишно ниво от 9250 паунда от академичната 2017/18 година, но се очаква правителството да вдигне тавана, за да могат да се повишат в съответствие с инфлацията.

Това ще увеличи цената на обучението до 9 500 британски лири през октомври 2025 г. и 10 500 британски лири до 2029 г.  Очаква се министърът на образованието Бриджит Филипсън да потвърди хода в изявление на Камарата на общините по-късно в понеделник, пише Sky News.

Всяко подобно съобщение вероятно ще предизвика силна реакция, като се има предвид, че британският премиер Кийр Стармър обеща да премахне таксите за обучение, когато се кандидатира за лидер на лейбъристите през 2020 г.

Министър-председатулят се отказа от това обещание в началото на миналата година, като каза, че вече не е достъпно поради "различната финансова ситуация", в която се намира страната. По това време обаче той каза, че лейбъристите ще изложат "по-справедливо решение" за студентите, ако спечелят изборите.

Промяната идва, когато университетите се справят с финансова криза, до голяма степен предизвикана от огромния спад на чуждестранните студенти.

Правилата, въведени от правителството на Риши Сунак, направиха по-трудно международните студенти, които плащат по-високи такси от британските, да доведат семействата си със себе си в Обединеното кралство.

Университетите пледираха за повече инвестиции, но министърът на образованието Бриджит Филипсън наскоро заяви, че институтите трябва да се стремят да управляват собствените си бюджети, преди да се надяват на спасителна помощ от данъкоплатеца. Когато беше в опозиция, тя рекламираше и идеята за намаляване на месечните вноски "за всеки един висшист" чрез промяна на начина на връщане на заема.

Пишейки в The Times през юни 2023 г., тя заявява: "Преработването на настоящата система дава възможност за ежемесечно намаляване на данъците за висшисти, връщайки парите обратно в джобовете на хората, когато най-много се нуждаят от тях".

Идеята обаче не влезе в програмата на лейбъристите от 2024 г., а манифестът казва само, че "настоящото споразумение за финансиране на висшето образование не работи за данъкоплатеца, университетите, персонала или студентите". В него се добавя още: "Лейбъристите ще действат, за да създадат сигурно бъдеще за висшето образование и възможностите, които то създава в Обединеното кралство". Независимият депутат Зара Султана, която беше отстранена от лейбъристката партия, след като се разбунтува срещу горната граница на обезщетенията за две деца, нарече последното развитие "погрешно".

"Време е да премахнем таксите за обучение и да анулираме студентския дълг, защото образованието е обществено благо, а не стока", публикува тя в  платформата X.

"Заемите за издръжка са по-голям проблем"

Експертът по спестяване на пари Мартин Луис обаче обясни, че по-високите университетски такси във Великобритания не е задължително непременно да доведат до по-високи годишни изплащания на студентите, тъй като това "зависи единствено от това какво печелите, а не от това, което вземате назаем".

В публикацията си в Х той обяснява: "Увеличаването на таксите за обучение ще накара само тези, които изчистят заема изцяло в продължение на 40 години, да плащат повече. Това обикновено е средно високо до по-високо печелещите само напуснали университета, така че разходите за увеличаването им обикновено ще бъдат поети от по-заможните".

Луис добавя, че по-голям проблем за студентите е фактът, че заемите за издръжка "не са достатъчно големи" и "не са в крак с инфлацията".

Университетските такси от 1000 паунда на година бяха въведени за първи път от лейбъристкото правителство през 1998 г., като през 2006 г. достигнаха 3000 паунда.

След това коалиционното правителство утрои сумата до 9000 британски лири през 2012 г., предизвиквайки огромна реакция, особено срещу либерал-демократите, които обещаха да премахнат таксите в кампанията за изборите през 2010 г.

Оттогава имаше допълнителни промени във финансирането на студентите, като премахването на безвъзмездните средства за издръжка и стипендиите, премествайки подкрепата на студентите все повече от невъзстановими безвъзмездни средства към заеми.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Петя Кузева

Този уебсайт използва "бисквитки"