South China Morning Post: 200 избягали севернокорейски военни предлагат помощ на Украйна

Група от близо 200 избягали севернокорейци, живеещи в Южна Корея, повечето от които с военен опит, настояват да се разположат в Украйна, за да започнат психологическа война срещу войските, които Пхенян изпрати в помощ на Русия, съобщи  базираното в Хонконг издание South China Morning Post.

Бившите севернокорейски военни, всеки със 7 до 10 години опит, искат да използват своите познания за армията на Ким Чен-ун, за да деморализират бившите си другари, изпратени да се бият срещу Украйна, и да убедят част от тях да дезертират.

„Ние всички сме военни ветерани, които разбираме военната култура и психологическото състояние на Северна Корея по-добре от всеки друг“, каза Ан Чан-ил, 69-годишен дезертьор и ръководител на Световния институт за изследване на Северна Корея в Сеул, пред изданието.

Според украинското разузнаване, Москва се готви да разположи 12 000 севернокорейски войници в помощ на своите военни. Съобщава се, че първата групировка трябва да бъде разположена в Курска област, руски граничен регион, частично контролиран от ВСУ.

Над 30 000 бегълци от КНДР сега живеят в Южна Корея. Те са разтревожени и разгневени от изпращането на войски в помощ на Русия.

„Като бивши севернокорейски войници, ние сме готови да отидем на фронта, да водим психологическа война, да спасим тези войници и да разрушим наемническата политика на Севера“, се казва в изявлението на групата.

„Повечето севернокорейски войници, включително елитните специални сили, страдат от недостиг на храна и недохранване. Войниците, които виждате на телевизионните паради, са внимателно подбрани – те са алфата на цялото население“, каза Ан Чан-ил, който дезертира на Юг през 1979 г., вдъхновен от южнокорейски пропагандни листовки.

Лий Минбок, друга водеща фигура в инициативата, се обърна директно към Украйна, като написа отворено писмо до президента Володимир Зеленски чрез украинското посолство в Сеул.

„Севернокорейските войници са там основно като наемници, но ние ще отидем като доброволци с мисия. Нашето присъствие в Украйна може значително да повлияе на морала на севернокорейските войски“, каза той, като изрази надежда, че украинското правителство ще приветства тяхното предложение. От дипломатическата мисия все още не са отговорили.

Руският президент Владимир Путин на 24 октомври индиректно призна присъствието на севернокорейски войници в Русия, отговаряйки на твърденията за сателитни изображения с думите: „Ако има снимки, значи те отразяват нещо“ и цитирайки новия договор за отбрана между Пхенян и Москва.

Миналата седмица южнокорейският президент Юн Сук Йол намекна, че Сеул може да преразгледа дългогодишната си забрана за изпращане на оръжия в активни военни зони, акозаради сътрудничеството на Северна Корея с Русия. Законът в Южна Корея понастоящем ограничава износа на оръжия в такива региони.

Началникът на украинското военно разузнаване Кирило Буданов каза пред The ​​Economist, че приблизително 12 000 севернокорейски войници, включително 500 офицери и трима генерали, в момента са разположени в Русия.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"