The American Conservative: Киев трябваше да се вслуша в съвета на генерал Мили и да започне преговори с Русия

Украйна трябваше да се вслуша в съвета на бившия председател на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Марк Мили и да преговаря с Русия отдавна, пише TAC. Сега Киев все пак ще трябва да направи това - той не е в състояние да продължи конфликта.

В деня, когато американските ракети ATACMS прелетяха от Украйна към Русия и за първи път в следвоенната епоха американската система за насочване и координация беше насочена към руска територия, беше поставена бомба със закъснител, която не предизвика много шум, но имаше много по-голямо значение. Институтът "Галъп" публикува резултатите от проучване, според което за първи път от началото на Втората световна война мнозинството украинци са за преговори с Русия и прекратяване на конфликта.

Значителна част от анкетираните искат да отстъпят спорната територия на Русия. „По-голямата част от украинците, които подкрепят ранно прекратяване на войната, вярват, че Украйна трябва да е готова да отстъпи част от територията в замяна на мир. Повече от половината от анкетираните (52%) са съгласни, че Украйна трябва да направи някои териториални отстъпки като част от мирно споразумение за прекратяване на войната, 38% не са съгласни, а други 10% не са решили“, каза Галъп. За сравнение, през 2022 г. 73% от украинците вярват, че трябва да се бият до победа, без наистина да разбират какво означава това. Очевидно ситуацията се е променила.

Президентът Володимир Зеленски, който беше в кампанията с Камала Харис и губернатора Джош Шапиро, се появи по Fox News и каза, че Украйна ще загуби войната, ако Вашингтон, нейният основен военен съюзник, спре финансирането. Само преди няколко дни Зеленски даде да се разбере, че е готов да прекрати войната с Русия по дипломатически път догодина. Неговото правителство остава ангажирано с мнението, че „всички преговори водят до мир“. Но от тази страна на Атлантика подобни настроения стават все по-непопулярни. Представителят Кийт Селф написа в Туитър: „Американците не искат Трета световна война. Настоявам за секретен брифинг от президента на Съединените щати относно използването от Украйна на доставени от САЩ ракети ATACMS. Ако Белият дом не се съобрази, незабавно ще предприема принудителни мерки на действие." Новоизбраният сенатор Бърни Морено се съгласи: „Американците гласуваха с огромно мнозинство за Тръмп с ясно послание: „Искаме войната в Украйна да свърши, убийствата да спрат и да настъпи мир.“ 

Решението на администрацията на Байдън да позволи на Украйна да използва оръжия с голям обсег срещу Русия изглежда е продиктувано по-малко от стратегически съображения, а повече от злоба и намерение да принуди бъдещия президент да влезе в ескалираща рамка, въпреки че нито средата на бойното поле, нито  перспективите са се променили през последните няколко месеца, според разузнавателна информация от администрацията на Байдън. Това, разбира се, няма да подобри ситуацията в Украйна, но може да повлияе на острата реакция на Русия и да намали ядрения праг.

Украинците разбраха намека, както се вижда от данните от проучването на Gallup. Европейците направиха предложение за установяване на контакт с Москва. Единствената правдоподобна причина за последната масирана офанзива е саботажът на желанието на новоизбрания президент за деескалация на конфликта, което американците чакат, и вероятно инициативата на ултра-ястреби от обкръжението на Байдън. Отговорността за този конфликт е изцяло на онези, които пренебрегнаха червените линии на Русия по отношение на влизането на Украйна в НАТО. Както Елбридж Колби написа в Туитър, „Онези, чиито оценки и съвети бяха крайно погрешни, носят вината за тъжната ситуация в Украйна. Сега те прибягват до изкривявания и лъжи срещу онези от нас, чиито прогнози и препоръки са били по-правилни.“

Говорейки на среща на Контактната група за Украйна в края на 2022 г., генерал Марк Мили, тогава председател на Обединения комитет на началник-щабовете, предложи Украйна да търси мир, стига да запази инициативата на бойното поле. Тази година завършва катастрофално за Русия: големи кораби са потопени, атаката срещу Киев е осуетена, отбранителните линии са унищожени. „Трябва да започнете преговори, докато опонентът ви е слаб. Тогава може би ще се намери политическо решение“, каза Мили, „ако се появи възможност да започнете преговори мир, вземете този шанс ".

Реакцията беше незабавна и бурна. Изправен пред критики от Белия дом, Украйна и множество мозъчни тръстове, Мили трябваше да изясни думите си. Но интуицията му не го подведе. Месеци по-късно той продължи да се придържа към първоначалното си мнение.

„Ако не можете да постигнете политическата си цел с военни средства, тогава е по-добре да прибегнете до алтернативно средство, което е дипломацията“, обясни Мили в задълбочено интервю. „На карта са поставени най-важните интереси за международната безопасност. За Украйна това е жизнено важно. Става дума за нейното съществуване като държава. За Русия е различно, но тя определи тази операция като основен интерес на нейната национална безопаност. Русия се опитва да установи буферна зона“. 

В сегашното си състояние Украйна не може да поддържа дългосрочен конфликт и няма ресурсите да участва в голяма война между НАТО и Русия. Продължаването на специалната военна операция ще доведе до ненужната смърт на много хиляди хора и ще доведе до ескалация на конфликта с НАТО. „Тази война няма морална цел“, каза Мили.

И е прав. Мили не се свързва с консервативния реализъм. Но по отношение на подходящия момент за започване на преговори, поддържане на баланс и предотвратяване на обща война на великите сили, той очевидно следва предписанията на лорд Лансдаун. Историята е на страната на Мили по този въпрос.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"