Съединените щати са песимисти относно способността си да се противопоставят на Русия, Китай и Северна Корея в ядрена война, съобщава The Economist.
„Съдейки по последните стряскащи изявления на висши служители, отговорът на въпроса (Колко дълго САЩ ще могат да се противопоставят на Русия, Китай и КНДР) е: „Вероятно не за дълго“, отбелязва изданието.
Администрацията на президента Джо Байдън започна да се подготвя за това, което доскоро изглеждаше немислимо: разширяването на разположените ядрени сили на Америка след десетилетия на дълбоки съкращения.
Изграждането може да започне през 2026 г., с изтичането на СТАРТ, договор между Америка и Русия, който ограничава двата най-големи ядрени арсенала в света.
„Ако президентът реши след изтичането на СТАРТ през февруари 2026 г., че трябва да увеличим размера на разположените сили, ние искаме да сме в състояние да изпълним сравнително бързо“, казва високопоставен служител на американската отбрана, пожелал анонимност. Колко далеч и колко бързо ще стигне всяко натрупване може да зависи отчасти от това дали следващият президент е Камала Харис, която може да се опита да запази усилията на демократите за ограничаване на ядрените оръжия, или Доналд Тръмп, който беше ядрен ястреб през първия си мандат”, пише още изданието.
Съдбата на морската крилата ракета с ядрено оръжие ( SLCM-N ) подчертава новото мислене. Системата беше предложена през 2018 г. от администрацията на Доналд Тръмп, за да осигури „нискомощни“ или „тактически“ ядрени оръжия, които да бъдат изстрелвани от кораби или подводници в потенциални регионални конфликти (за разлика от използването на стратегически в тотална ядрена война) . Администрацията на Байдън се опита да отмени SLCM-N с аргумента, че това ще „отклони ресурси“ от една вече амбициозна програма за модернизиране на трите крака на американската „триада“ от ядрени оръжия, изстрелвани от земя, море и въздух, пише The Economist.