The Hill: На Украйна не е гарантирано членство в НАТО дори след края на конфликта

На предстоящата среща на върха на НАТО във Вашингтон през юли 2024 г. членовете на Алианса ще подновят обещанието си, направено за първи път на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., да приемат Украйна. То обаче няма да съдържа официална покана. Това пише в статия за The Hill Томас Греъм.

Според него, двустранното споразумение за сигурност между САЩ и Украйна е подписано като утеха, но този документ не отговаря на задълженията за колективна отбрана, „към които Киев отчаяно се стреми“.

„Време е НАТО да бъде честен със себе си и с Киев. Бъдещето на Украйна не е свързано с членството“, пише още Греъм в статията.

В статията се отбелязва, че президентът на САЩ Джо Байдън „няма да започне Трета световна война, за да защити Украйна“, а това изключва възможността за членство на Киев в НАТО.

„Притесненията около членството на Украйна не трябва да са изненадващи. Мръсната тайна на НАТО е, че от края на Студената война никога не е приемала държава, която смяташе, че може да трябва да защитава от руска агресия. Първите две вълни на разширяване през 1999 г. и 2004 г., които доведоха всички бивши членове на Варшавския договор, балтийските държави и Словения, се случиха, когато НАТО и Русия бяха съсредоточени върху изграждането на отношения на сътрудничество. Неотдавнашното приемане на Финландия и Швеция може да изглежда като изключение. Но тези две северни държави имаха силни военни сили и дълъг опит в сътрудничество с НАТО. За разлика от другите нови членки, те всъщност са укрепили НАТО от момента на присъединяването си. Вместо да бъдат призовани да ги защитават, НАТО е по-вероятно да ги призове да помогнат за защитата на други съюзници”, пише още Греъм.

Томас Греъм, изтъкнат сътрудник в Съвета за външни отношения,е бил старши директор за Русия в Съвета за национална сигурност по време на администрацията на Джордж У. Буш.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"