The Insider: Руски олигарси, генерали от ФСБ, религиозни фигури и деца на елита пътуват в чужбина под дипломатическо прикритие

Притежаването на дипломатически паспорт предлага забележителни предимства - дори за тези, които не са дипломати от кариерата. Разследване на The Insider разкри, че в Русия тези паспорти се раздават на членове на вътрешния кръг на Владимир Путин, включително генерали от ФСБ, деца на висши служители, патриарх Кирил, изпълнителни директори на държавни корпорации и политически свързани милиардери като Олег Дерипаска, Алишер Усманов и Игор Юсуфов. Някои олигарси, близки до Путин, дори са определени като „почетни консули“ на чужди държави – включително държави-членки на ЕС – в Русия.

В нощта на 26 май 2023 г. Русия изстреля 17 ракети и 31 безпилотни летателни апарата по Украйна, което доведе до щети на жилищни сгради и медицинска клиника, причинявайки множество жертви — включително и деца. Същата нощ частен самолет Dassault Falcon 7X, летящ от Дубай, кацна на московското летище Внуково. От самолета излезе Ксения Шойгу , дъщерята на тогавашния министър на отбраната Сергей Шойгу.

Ксения Шойгу беше придружена от Андрей Бокарев – олигарх, свързан с руската отбранителна индустрия. Бокарев и неговият самолет също са превозвали съпругата на шефа на Ростех Сергей Чемезов до ваканционни курорти. (Ростех е разрастващата се държавна отбранителна корпорация на Русия и нейният главен изпълнителен директор е бивш агент на КГБ и близък съюзник на Владимир Путин.)

Според данни, получени от The Insider, Ксения Шойгу е пътувала до Дубай с задграничен паспорт с номер 1001***24. Серия 10 - първите две цифри на документа - означават руски дипломатически паспорт.

Руското законодателство ясно очертава кой има право да притежава дипломатически паспорти. Списъкът включва категории като служители на МВнР, министри от правителството и членове на парламента (депутати). Възрастните деца на руски служители изглежда не отговарят на изискванията. Тези паспорти обаче могат да бъдат издадени и на „други лица по решение на президента на Руската федерация“.

Ксения Шойгу получи първия си дипломатически паспорт през 2017 г., с последващ издаден през 2021 г. С тях тя пътува до Китай, Холандия, Италия, Швейцария, Турция, Австрия, Франция, Германия, Великобритания, Финландия, Катар, Израел, Азербайджан и Испания.

И далеч не е сама. Иля Медведев , син на бившия президент и настоящ заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев, получи дипломатически паспорти през 2012 и 2017 г. Той използва документите , за да посети Италия, Хърватия, Швейцария, Израел и Франция.

Александър Мишустин , син на руския министър-председател  Михаил Мишустин, получи дипломатическия си паспорт на 27 януари 2020 г. — само дни след като баща му встъпи в длъжност. По това време той е само на 19 години.

Олигарси и ръководители на държавни фирми

Според източници, цитирани от The Washington Post , алуминиевият магнат Олег Дерипаска е направил многократни посещения в САЩ, използвайки руски дипломатически паспорт. The Insider успя да провери дали той притежава такъв документ, потвърждавайки, че го е използвал, за да пътува до Индия през 2023 г.

Милиардерът метален магнат Алишер Усманов е използвал дипломатически паспорти — издадени през 2012 и 2017 г. — за пътуване до дестинации като Мюнхен и Сардиния, където притежава вили.

По същия начин милиардерът Игор Юсуфов — известен като „портфейла“ на Дмитрий Медведев — т.е. доверено лице, което маскира собствеността върху активи и сметки, които всъщност се контролират от висши служители на Русия — също притежава дипломатически паспорт. Тази година той беше сред водещите получатели на дивиденти в Русия, спечелвайки 12,8 милиарда рубли (128,7 милиона долара) от "Яргео", съвместно предприятие с "Новатек", фокусирано върху петролното находище Ярудейское.

От 2013 г. главният изпълнителен директор на Роснефт Игор Сечин използва дипломатически паспорти за пътуване до страни, включително Сингапур, Франция, Германия, Италия, Египет, Иран, Индонезия, Китай, Индия, Швейцария, Обединеното кралство, Япония, Испания, Португалия, Хърватия, Финландия, Норвегия, Катар, ОАЕ и Малдивите.

The Insider също така разкри, че главният изпълнителен директор на Руските железници Олег Белозеров, заедно с гореспоменатия ръководител на Ростех Сергей Чемезов , са притежатели на дипломатически паспорти.

Дори главата на Руската православна църква - който на практика се превърна в пълномощник на руската държава - се ползва с дипломатически привилегии.

Преди да бъдат спрени директните полети до западните страни от Русия, патриарх Кирил често пътува до Германия, Австрия и Финландия, използвайки дипломатически паспорт.

Генерали от ФСБ и приятели на Путин

Дипломатически паспорти са издадени и на генералите от Федералната служба за сигурност (ФСБ) Александър Бортников , Сергей Беседа , Сергей Королев и Алексей Седов , които са ги използвали за пътувания до Франция и Швейцария преди пълномащабното нахлуване в Украйна.

Виктор Зубков , дългогодишният съюзник на Путин от времето му в кметството на Санкт Петербург, който беше служебен министър-председател по време на президентския преход от Путин към Медведев, също се радва на привилегии за пътуване като „дипломат“. В момента той председателства борда на директорите на Газпром - руският държавен износител на природен газ.

Зубков, подобно на изпълнителния директор на Газпром Алексей Милер , пътува с частни самолети, собственост на корпорацията. Маршрутите на Зубков включват пролетно пътуване миналата година до Баку, столицата на Азербайджан, на борда на Dassault Falcon 7X.

Помощникът на президента Андрей Фурсенко от своя страна използва дипломатическия си паспорт за пътуване до Техеран, Берлин, Виена, Париж и Рим.

Фурсенко е част от прословутия кооператив „Озеро“, група, която се превърна в емблема на вкоренената корупция в Русия. Първоначално колектив от собственици на дачи, членовете му включваха някои от сътрудниците на Владимир Путин през ранните му години в Санкт Петербург. С течение на времето тези бивши съседи използваха връзките си с правителството и политическото си влияние, за да натрупат богатства, циментирайки статуса си в елита на страната.

„От формална гледна точка дипломатическият паспорт е официален документ. Длъжностните лица могат да го използват само за командировки и са длъжни да го върнат в отдел "Личен състав", когато се върнат. Но, естествено, това правило не се прилага универсално. Пътуванията на ВИП персони с дипломатически паспорти до места като Френската Ривиера винаги са били тихо пренебрегвани“, каза бивш руски правителствен служител, който пожела да остане анонимен, пред The Insider
Трябва също така да се отбележи, че зеленият руски паспорт сам по себе си не предлага пълна свобода на международно движение: докато влизането в ЕС доскоро беше неограничено, пътуването до Обединеното кралство изискваше и изисква получаване на виза. И поне в този случай притежателите на дипломатически паспорти често се сблъскват с още по-голямо внимание от обикновените пътници.

Почетни консули

Братът на Андрей Фурсенко, Сергей Фурсенко, вицепрезидент на Газпромбанк, е „дипломат наопаки“ — той притежава титлата почетен консул на Бангладеш в Санкт Петербург.

Руските милиардери отдавна обичат да стават почетни консули: позицията носи малко като реални задължения, но предлага значителен престиж. Човек може да носи титлата на чужда държава, без да е гражданин – по същество поемайки роля, подобна на тази на „чуждестранен агент“.

Според руското външно министерство "портфейлите" на Путин Генадий Тимченко и Юрий Ковалчук (Тайланд) имат статут на почетни консули. Тимербулат Каримов , зетят на изпълнителния директор на Роснефт Игор Сечин, запазва ролята на почетен консул на Италия в руския град Уфа.Заедно с Каримов интересите на Италия представлява Михаил Куснирович, основател на групата за търговия на дребно с луксозни стоки Bosco di Ciliegi. Куснирович е действал като упълномощен представител на Владимир Путин в множество президентски избори и е подкрепял проправителствени кандидати в изборни състезания в Москва.

Бизнесменът е замесен в няколко разследвания от антикорупционни следователи: компаниите му са осигурявали държавни поръчки, заобикаляйки състезателни процедури, а също така му е предоставен наем за сградата на универсалния магазин GUM близо до Червения площад в Москва без официален тръжен процес. Оттогава Куснирович придоби италианско гражданство и живее в Швейцария.

Преди шест месеца имаше съобщения , че стоманеният магнат Владимир Лисин се е оттеглил като почетен консул на Сан Марино. Името му обаче все още фигурира в последния публикуван списък на акредитирани лица от руското външно министерство (от 03.10.2024 г.).

Ясно е, че дипломатическите паспорти не са предназначени за раздаване сред приятели или роднини на длъжностни лица, но действащите правни норми не предвиждат начин за предотвратяване на подобни злоупотреби. Формално държавата има правомощия да издава дипломатически паспорти практически на всеки, обяснява бившият дипломат Борис Бондарев:

„Дипломатическият паспорт е документ за идентификация на дипломатически агент — което означава лице, упълномощено от държавата да я представлява в различни качества в чужбина. Това може да е дипломат, дипломатически куриер или просто член на делегация, присъстваща на важно събитие. 

Например дипломатически паспорти се издават на министри или губернатори, когато пътуват на официални посещения. Това е изцяло по преценка на държавата и МВнР може да издаде такива паспорти практически на всеки при поискване. Ако дойде искане от администрацията на президента или самият Владимир Владимирович [Путин] поиска да бъде издаден такъв на приятел, това ще бъде направено. Това е злоупотреба от гледна точка на здравия разум, но не е изрично регламентирано от закона. 

Самите дипломати също злоупотребяват с тази система, тъй като на теория паспортът трябва да се връща в отдел "Човешки ресурси" на МВнР и се издава само за служебни пътувания. Много обаче не го връщат и го използват за лично пътуване.

Все пак дипломатическите паспорти вече не предлагат толкова много привилегии, колкото някога: безвизовото влизане в Шенгенската зона за притежателите им е спряно (основна причина тези паспорти да бъдат ценени от руските елити), оставяйки безвизовия достъп ограничен до избрани страни като Албания, Исландия, Китай и няколко африкански нации. Освен това дипломатическият паспорт сам по себе си не предоставя дипломатически привилегии.

„Само една категория дипломати – тези, акредитирани в държава или международна организация – могат да се ползват с дипломатически привилегии и имунитет. Тези лица имат защита като неприкосновеност на пребиваването и кореспонденцията, освободени са от данъци и не могат да бъдат въвлечени в наказателно производство. Ако просто пристигнете с дипломатически паспорт за кратък престой и в него не е посочено, че сте служител на посолството, не получавате тези привилегии“, обяснява Бондарев.

Формално държавата си запазва правото да издава дипломатически паспорти на почти всеки, но периодично възникват скандали, свързани с злоупотребата им, отбелязва Андрей Розум, партньор в базираната във Вилнюс адвокатска кантора Legal Status:

„Понякога се появяват твърдения за злоупотреба, макар че по-често те идват от родната страна на индивида. Преди около пет години избухна голям скандал, свързан с продажбата на дипломатически паспорти на ирански бизнесмени от африкански и островни държави. Приемащите страни теоретично имат правомощието да проверяват правилното използване на дипломатическите паспорти, като например изискват потвърждение от издаващата държава, че притежателят изпълнява официални функции. Ако бъдат установени нарушения, приемащата страна може да обяви лицето за „персона нон грата“ и да поиска напускането му без обяснение. В случаи на широко разпространени или сериозни злоупотреби, като гореспоменатия скандал, безвизовите привилегии за всички дипломати от замесената страна биха могли потенциално да бъдат отменени.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"