Китай представи макет на своя амбициозен нов стелт самолет от 6-то поколение, "Белият император" (Baidi), на авиошоуто в Жухай. Разработен в рамките на проекта Nantianmen, този „интегриран изтребител космос-въздух“ има за цел да действа както в атмосферни, така и в потенциални космически операции, представлявайки хипотетична заплаха за сателитите на САЩ.
Дизайнът на Белия Император подобрява стелта с пилотска кабина с ниско отразяване и разширени вътрешни отделения за оръжия.
Докато все още е в концепция, този изтребител от шесто поколение, съчетан с неотдавнашния напредък на Китай в програмите за бомбардировачи J-35 и H-20, сигнализира засиленото преследване на Китай за превъзходство във въздуха, потенциално стимулирайки инвестициите на САЩ във F-35, B-21 , и NGAD програми.
Puyi (7 февруари 1906 г. – 17 октомври 1967 г.) е последният император на Китай , направен поне малко известен на западните киномани в спечелилия Оскар за най-добър филм от 1988 г. филм „Последният император “ (с участието на Джон Лоун – който три години по-рано го направи резервна работа като главен злодей Джоуи Тай в криминалната драма „ Годината на дракона “ с участието на Мики Рурк – в титулярната роля).
Дълга и донякъде объркваща история накратко, той всъщност е имал три отделни царувания, макар че, за да бъда честен, третият му престой като император на Манджукуо, от 1934 до 1945 г., е основно като фигура и марионетка на японските имперски окупатори. Неговият статут на кралски служител приключи със съветското превземане на Манджурия през 1945 г., последвано от комунистическото превземане на целия континент от председателя Мао през 1949 г. В края на краищата самото понятие за кралски особи е анатема за привидно егалитарните комунисти.
Е, 75 години по-късно се оказва, че китайското комунистическо правителство – по-конкретно компонентът на Военновъздушните сили на Народната освободителна армия (НОАФ) на това правителство – поне в символичен семантичен смисъл, като в 5-то поколение (някои всъщност биха отишли досега е да се класифицира като 6-то поколение) стелт изтребител, носещ името „Белият император (Байди)“.
Новината ни идва от Капил Калал от Interesting Engineering ( споделена отново чрез Yahoo! News на 12 ноември 2024 г.), с допълнителни доклади, предоставени от собствения Peter Suciu на The National Interest (последният в статия, озаглавена „ „Белият император“: 6-то поколение на Китай Изтребителят „NGAD“ „пристигна“ “).
По същество Корпорацията на авиационната индустрия на Китай (AVIC) разкри макет на този „Бял император“ на 15-то Китайско международно изложение за авиация и авиация в Жухай. Държавните медии официално характеризират бъдещия самолет като „интегриран изтребител космос-въздух“, замислен като притежаващ не само свръхзвукови способности, но дори способността да прониква в границите на земната атмосфера за космически операции.
Калал продължава да цитира информацията, поставена до модела, която:
„Показва, че най-новият дизайн е „увеличил размера на вътрешния отсек за оръжия, за да побере по-тежки боеприпаси въздух-земя“… Освен това се посочва, „Изтребителят Baidi Type B е претърпял цялостно подобрение на авиониката, подобрявайки пилотската кабина и рационализиране на процесите на поддръжка, което значително подобрява неговата готовност за внедряване и оперативна ефективност.“
Що се отнася до този дизайн на пилотската кабина, изглежда, че е конструиран така, че да намали отразяващите сигнатури, да намали ехото на радара и да предпази пилота от инфрачервени и лазерни системи за насочване.
Не е изненадващо, че действителните числени спецификации не са налични този път поради статичното състояние на модела и тайната природа на проекта.
White Emperor/Baidi-B се разработва като рожба на проекта Nantianmen , изследователска и образователна инициатива, фокусирана върху бъдещите технологии. Въпреки че точната начална дата на фазата на проектиране на проекта не е налична, САЩ за първи път признаха разработването на изтребители от 6-то поколение от Пекин преди приблизително две години.; както генерал Марк Д. Кели , началник на Въздушното бойно командване (ACC), заяви през септември 2022 г., „Китай засилва своя отговор на програмата за следващо поколение въздушно господство (NGAD) на ВВС на САЩ .“
Разбира се, говорим за обикновен макет, за разлика от действаща, летяща бойна птица. Въпреки това, това е доста голям пропаганден удар за PLAAF, когато се разглежда в тандем с разкриването на Shenyang J-35, известен още като FC-31 Gyrfalcon („ Gu ying “) изтребител от 5-то поколение.
По този начин „Белият Император“ допълнително повишава шансовете си в играта с високи залози за стелт задвижвано въздушно превъзходство в Индо-Тихоокеанския регион, с „Белия Император“, J-35 и бъдещия стелт бомбардировач Shenyang H-20 от 6-то поколение, служещи като потенциална сила мултипликаторни увеличения към вече действащия флот на PLAAF от Chengdu J-20 Weilong („Могъщият дракон“; името на НАТО за докладване „Fagin“) флота от стелт изтребители.
Това, от своя страна, вероятно би създало чувство за спешност в Съединените щати да изградят повече от 5-то поколение F-35 Lightning II на Lockheed Martin „Skunk Works “ за собствените си въоръжени сили, както и за своите регионални съюзници (Япония, Южна Корея , и Австралия са всички настоящи чуждестранни клиенти за военни продажби [FMS] на F-35 в региона), както и импулс за поддържане на програмата за бомбардировачи Northrop Grumman B-21 Raider 6-то поколение… и кой знае, може дори да вдъхне нов живот в понастоящем финансово затруднените програми NGAD и F/A-XX на ВМС на САЩ.
Автор: Кристиан Д. Ор, експерт по отбраната
Кристиан Д. Ор е старши редактор по отбраната за National Security Journal (NSJ). Той е бивш офицер от силите за сигурност на военновъздушните сили, федерален офицер от правоприлагащите органи и частен военен изпълнител (с задания, работещи в Ирак, Обединените арабски емирства, Косово, Япония, Германия и Пентагона). Крис има бакалавърска степен по международни отношения от Университета на Южна Калифорния (USC) и магистърска степен по изследвания на разузнаването (концентрация в изследванията на тероризма) от Американския военен университет (AMU). Той също така е публикуван в The Daily Torch , The Journal of Intelligence and Cyber Security и Simple Flying . Не на последно място, той е компаньон на Ордена на военноморския орден на Съединените щати (NOUS).