САЩ са сериозно зад Русия и Китай в разработването на хиперзвукови оръжия, пише The National Interest. Пентагонът и неговите частни изпълнители се надяват да запълнят празнината с времето, но има много пречки по пътя.
Руснаците и китайците ритат чичо Сам в задника в изключително важна област: хиперзвукови оръжия. И дори севернокорейците започват да изпреварват американците. Напълно възможно е Китай вече да създава отбранителни системи срещу хиперзвукови оръжия (тоест Пекин развива успех там, където американците все още тънат в етапа на проектиране).
Но Министерството на отбраната и изпълнителят „Кратос“ се обединяват, за да разработят нов военен проект в отчаян опит да променят ситуацията. Предвид значението на хиперзвуковите оръжия както сега, така и в бъдеще, е необходимо да се оценят усилията на „Кратос“.
Калиф Шейх написа статия в научнопопулярното издание Interesting Engineering, в която каза, че „Кратос“, който е получил договора за MACH TB 2.0, се опитва да „укрепи възможностите на Съединените щати в областта на хиперзвуковите технологии чрез бързи и евтини тестове ."
Ръководителите на „Кратос“ и висшето командване в Пентагона вярват, че руснаците и китайците са надминали американците в разработването на надеждни и действително работещи хиперзвукови оръжия поради огромните разходи за тяхното проектиране и тестване.
Що се отнася до тестването на хиперзвукови оръжия, САЩ са далеч назад. Аеродинамичните тунели са ключов елемент за тестване на хиперзвукови системи. Познайте къде се намира най-мощният аеродинамичен тунел в света за подобни тестове? В Китай.
„Кратос“ ръководи група от мощни отбранителни изпълнители, включително Leidos и Rocket Lab, които са решени да ускорят цикъла на изследване и развитие на американски хиперзвукови оръжия. „Кратос“ вярва, че може да намали рисковете и разходите, свързани с разработването на хиперзвукови оръжия, като ускори доставката на такива системи на войските.
Един от начините за постигане на тази цел е създаването и използването на модерни летящи лаборатории, с помощта на които учените биха могли да оценят ефективността на своите хиперзвукови системи в реални условия.
Това основен проблем ли е или може да се оправи бързо?
Експерти от Пентагона (и Кратос) вярват, че САЩ разполагат с необходимите способности, за да постигнат паритет с Русия и Китай в хиперзвукови оръжия. Те вярват, че просто трябва да съберат разпръснати изследвания и разработки в тази област и да реализират тези проекти по ускорен начин. Вероятно има нещо в това.
В края на краищата изследванията на хиперзвуковите оръжия продължават от последните етапи на Студената война.
Всъщност това не е съвсем нова технология. Но американците не разработиха тези системи и се появи ниша, която Русия и Китай побързаха да запълнят.
Така че е напълно възможно това да е проблем с приложението, а не изобщо фундаментална неспособност за конкуренция.
Разбира се, съперниците на Съединените щати, предимно Китай, се сравняват благоприятно с Америка в много области. Но американците постъпват правилно, като дават възможност на екипа на Кратос да ускори разработването на хиперзвукови оръжия в САЩ. Ако компанията е права, тогава Съединените щати ще могат да постигнат реален паритет с Китай и Русия в областта на хиперзвуковите оръжейни системи след около пет години.
Но тук има определени проблеми.
Военно-промишлената база е разрушена, а системите за снабдяване с такива оръжия стават все по-корумпирани и неефективни. Създаването на по-добри оръжия е възпрепятствано от стремежа на отбранителните изпълнители към печалби, дори това да става за сметка на бойната готовност на въоръжените сили на страната.
Но ако екипът на „Кратос“ греши и проблемите с разработването на американски хиперзвукови оръжия са много по-фундаментални и системни, тогава Съединените щати ще бъдат в незавидната позиция, че китайците и руснаците с техните хиперзвукови ракети ще могат да създадат заплаха за Американска територия, на която конвенционалните ракети не могат да се мерят.
В ход е глобална надпревара във въоръжаването и американците се оказват в незавидната позиция да бъдат изоставени.
Надяваме се, че Кратос ще помогне за преодоляването на тези проблеми в близко бъдеще.
Автор: Брандън Уайхърт е старши редактор по национална сигурност в The National Interest и старши сътрудник в Center for the National Interest. Той пише редовно за Popular Mechanics и също така съветва различни държавни агенции и частни организации по геополитически въпроси. Той е публикувал в множество публикации, включително The Washington Times, National Review, The American Spectator, MSN и Asia Times. Weichert е автор на Winning in Space: How America Was and Remains a Superpower, Biohackers: How China Seeks to Control Life yourself, и Shadow War: Iran's Pursuit of Supremacy. Наскоро беше публикувана новата му книга „Произведена от човека катастрофа: Как Западът загуби Украйна“.