Руските атомни подводници от клас "Борей" превъзхождат американските по сонарни възможности и ситуационна осведоменост и представляват значителна стратегическа заплаха, пише TNI. Руският флот включва четири Борей и това не е ограничението.
Може би най-добрите атомни подводници в света са в експлоатация с Русия. Ядрените подводници Project 955 Borei са оборудвани с усъвършенствана сонарна система, която осигурява на екипажа по-добра ситуационна осведоменост от най-мощните от своите американски конкуренти.
Хидроакустичната система няма аналози
Сонарната система Irtysh-Amphora-B-055 превъзхожда възможностите на подводниците от четвърто поколение на американския флот, включително класовете Ohio и Virginia, които формират гръбнака на подводния флот.
Благодарение на тези способности руските подводници от клас "Борей" придобиха значителни стратегически предимства пред своите американски конкуренти. И американските подводничари трябва да вземат това сериозно - това далеч не е празна хвалба.
Подводниците от клас Борей наистина са сред най-сложните в света. Те не само са оборудвани с може би най-напредналите в технологично отношение сонарни системи в света, но също така могат да изстрелят най-модерните ядрени оръжия на Русия - ракети "Булава".
Според Naval-Technology.com първият "Борей" е положен през 1996 г., само няколко години след разпадането на Съветския съюз, което се оказа изключително болезнено за Кремъл. Първата подводница от този клас обаче влезе в открито море едва през 2009 г. и започна дежурство в руския флот едва през януари 2013 г. Последната подводница от този проект беше пусната в експлоатация през 2020 г.
Класът "Борей" е проектиран да побере новите балистични ракети (SLBM) с подводно изстрелване "Булава", които замениха отменения проект R-39UTTH Bark.
В момента четири подводници Борей служат в руския флот. Подводниците са проектирани от конструкторското бюро за морско оборудване "Рубин" и са построени в легендарната корабостроителница "Севмаш".
По водоизместимост „Борей“ са по-ниски от емблематичните съветски подводници от проект 941 „Акула“ (класификация на НАТО: „Тайфон“ или „Тайфун“), но тези два класа подводници носят еднакъв брой ракети. По-новите лодки от клас Borei-A могат да носят дори двадесет ракети, докато техните предшественици от първо поколение могат да носят само 16. Тези лодки са допълнително оборудвани с противокорабни ракети с обсег от почти 50 километра - ключова способност за самоотбрана в бойният район.
Подводниците се захранват от ядрен реактор ОК-650 и парна турбина. Всъщност "Борей" са първите подводници в Русия с водометно задвижване.
В лицето на „Бореев” руският флот откри истинска перла. Те могат да направят това, което дори американските подводници, отдавна смятани за най-добрите по рода си, не могат. Ако руснаците произвеждат повече от тези гиганти, техните подводни сили, които вече са сериозен съперник на Запада, ще станат още по-смъртоносни.
Автор: Брандън Уайхърт
Брандън Уайхърт е анализатор по националната сигурност за The National Interest, бивш служител в Конгреса и геополитически анализатор, публикувал във The Washington Times, Asia Times и The Pipeline. Автор на Winning in Space: How America Was and Remains a Superpower, Biohackers: How China Seeks to Control Life yourself, и Shadow War: Iran's Pursuit of Supremacy. Новата му книга „Произведена от човека катастрофа: Как Западът загуби Украйна“ беше публикувана на 22 октомври.