Свалянето на режима на Асад от Сирия увеличава възможностите за силите на хутите в Йемен да се възползват от регионалната нестабилност. Ще се възползват ли от шанса?
След падането на режима на Асад в Сирия и Хизбула в Ливан победени и все по-изолирани, вниманието се насочва към хусите в Йемен. Може би най-силната останала иранска прокси сила в региона, хусите със сигурност са най-активните по отношение на атаките си срещу Израел, а също и срещу международното корабоплаване в Червено море, пише The National Interest.
Тъй като конфронтацията между хусите и Израел, а може би и Америка, изглежда ще ескалира, това вероятно ще повдигне въпроси дали режимът в Сана ще се окаже толкова крехък, колкото бившия му партньор в Дамаск.
Подобно на режима на Асад, хусите са корумпирана организация, представляваща тесен сегмент от населението, оставяйки мнозинството затънало в бедност. Тази бедност произтича по-малко от война или санкции, а повече от системна корупция и умишлена изолация. Тези режими улесняват ограбването на населението чрез общ набор от инструменти: подкупи, изисквани от нископлатени длъжностни лица, монополизирани индустрии, които облагодетелстват вътрешни лица, и манипулирани системи за внос на стоки, тъй като износът играе малка роля в опустошените икономики на сателитните държави на Иран.
Реформата на държавните институции е неправдоподобна, тъй като тяхната дисфункция е умишлен избор, за да се гарантира, че основните поддръжници на режима се радват на икономическо и социално превъзходство.
Високите нива на корупция и експлоатация направиха режимите на Асад и хутите дълбоко непопулярни, принуждавайки ги да зависят от брутални апарати за сигурност, за да поддържат властта. Индоктринирането чрез медиите и образованието, представящо тези правителства като антиколониални защитници на националната независимост, става все по-малко убедително, тъй като общественото страдание в ръцете на режима се влошава и зависимостта от чуждестранни спонсори, особено Иран, се увеличава.
Въпреки тези паралели, ключовите разлики между режимите на Асад и хутите предполагат, че техните траектории може да се различават. Ръководството на хутите е по-младо и по-енергично от застаряващите кадри на Асад. Например шефът на разузнаването на хусите Абулхаким ал Хайвани е под четирийсет, докато неговият сирийски колега Хосам Лука наближава шестдесет и пет преди падането на Асад.
Освен това, десет години след превземането на Сана, хусите остават в ранните етапи на революционно екстремистко движение. За разлика от това режимът на Асад се превърна в застояла, идеологически куха династия след петдесет години на власт.
Лидерите на хусите също се различават по вероятния си отговор на предизвикателство. За разлика от Асад, който в крайна сметка избяга в Русия, лидерите на хусите може да се върнат към партизанската тактика в планинските райони на Йемен, вместо да изоставят движението си за изгнание. Много висши хуси рядко, ако изобщо са напускали Йемен, вероятно ги е направило по-склонни да се съпротивляват докрай, вместо да търсят убежище в чужбина.
Докато дългосрочното оцеляване на хусите остава несигурно, режимът им е изправен пред нарастваща криза на легитимността. Пукнатините в нейните основи се разширяват и ръководството все повече разчита на брутално насилие, за да потисне несъгласието. Евентуален колапс изглежда вероятен, но не е непременно неизбежен.
Решителни действия от страна на регионални и глобални участници, които се противопоставят на тероризма на хусите, биха могли да ускорят падането им. САЩ, Израел и техните съюзници трябва да засилят политическия, финансовия и военния натиск върху хусите. Прекратяването на способността им да отклоняват хуманитарна помощ значително би отслабило финансовото им състояние.
Вместо да субсидира режим, който увековечава терора и дестабилизира региона, международната общност трябва да отдели ресурси за подпомагане на своите жертви и онези, които се опитват да му се противопоставят, включително йеменските бежанци в чужбина и йеменските сили в Южен Йемен, които отвръщат на удара срещу хусите.
Настоящите кризи, пред които са изправени ливанската Хизбула и иранските сили Кудс , правят това подходящ момент за натиск върху режима на хусите. Въпреки че хусите може някога да са черпили доверие от подкрепата на Техеран, те вероятно преоценяват тази оценка в светлината на неотдавнашните събития в Сирия.
Това може да създаде възможност за оказване на натиск върху хусите да спрат атаките си в Червено море. Все пак дори това би било временна почивка, а не истинско решение на дългосрочната заплаха, която хусите представляват за други държави в региона, да не говорим за техните поданици.
Това повдига въпроса: Как може да се случи падането на хусите?
Истинската промяна в Йемен ще изисква три ключови развития.
Първо, промяната ще изисква нарастване на обществения гняв от оплакванията, изпитвани от йеменското население, вероятно свързани предимно с икономическите условия, но може би също и с гнева от налагането на техните религиозни възгледи, които са в противоречие с вярванията на по-голямата част от населението.
Второ, трябва да има загуба на благосклонност или подкрепа от ключови елитни избиратели, които биха могли да бъдат бюрократи хуси или съюзнически племена, на които режимът разчита, за да потисне несъгласието.
Трето, нестабилността ще трябва да вбие клин в лидерската класа, водена от външен натиск върху режима или вътрешни борби за власт; борбите за власт могат да възникнат органично в рамките на хищническия и таен режим, но те могат да бъдат ускорени от внезапни, значими събития, като смъртта или убийството на ключови фигури в неговото ръководство.
Заедно тези фактори биха оставили режима в безпорядък, неспособен да задържи безмилостната си власт над двадесет милиона йеменци. Това от своя страна би могло да създаде импулс, който режимът все по-трудно ще обърне.
Начинът, по който се развива този процес, не е под контрола на никого и със сигурност не на сила извън Йемен. Сирийският опит обаче показва, че продължаващият натиск и координацията с опозиционните сили ще бъдат по-ефективни от опитите за преговори с режим, отдаден на вътрешни репресии и външна агресия.
Подобно на Асад, хусите някой ден ще загубят властта си и йеменците ще си спомнят кой им е помогнал в час на нужда и кой не. Поддържането на натиска, военен, политически и икономически, е от решаващо значение. Отричането на легитимността на режима и възможностите за отклоняване на чуждестранна помощ е ключов компонент на тези усилия. Опитът на Асад показва, че тези тирани не траят вечно и че инвестирането в дългосрочни дипломатически отношения с тях е губещ залог.
Ари Хейщайн е съветник на израелски стартиращи компании, които искат да продават на федералното правителство на САЩ, консултант по въпроси, свързани с Йемен, и чуждестранен сътрудник в проекта за борба с екстремизма. Преди това той е работил в областта на бизнес развитието за израелска компания за киберразузнаване и е работил като научен сътрудник и началник на персонала в Института за изследване на националната сигурност в Тел Авив.
Натаниел Рабкин е работил като писмен и устен преводач на арабски за американската армия в иракската провинция Васит през 2008-2009 г. и като анализатор, включен в системата за човешки терен на Министерството на отбраната в провинция Анбар 2010-2011 г. Той също така е работил за няколко консултантски компании по бизнес и сигурност и неправителствени организации, работещи в Близкия изток. Работи от 2013 г. до 2020 г. като управляващ редактор на Inside Iraqi Politics, бюлетин за политически рискове.