The National Interest: Ще приключи ли войната в Украйна през 2025 г.?

Има четири причини, поради които идната година може да бъде годината на края на войната в Украйна и много причини, поради които тя може да продължи в обозримо бъдеще. Основното сред тях е огромната разлика между Путин и Зеленски по отношение на потенциалните условия. Факторите, благоприятстващи края на войната, изглежда печелят, пише The National Interest.

Първо, има брилянтно и смело военно движение на Украйна в Русия в региона на Курск . В краткосрочен план това беше много въздействащо, пренасяйки войната в Русия и демонстрирайки, че Русия е уязвима. Това развитие вероятно е направило продължаващата война на Путин по-противоречива сред руснаците. Атаката срещу Русия също повдигна морала в Украйна. През по-голямата част от 2024 г. украинците изпитваха военни трудности и страдаха икономически, което доведе до отслабване на подкрепата за войната. Атаката също забави спада в политическата подкрепа на Запада за войната в Украйна. Това наложи допълнителни военни и репутационни разходи на Русия. И ако окупацията на руска територия може да бъде устойчива, това може да бъде разменна монета при всякакви преговори за края на войната. 

Второ, в същото време напредването на Украйна към Русия беше рисковано. Около 10 000 войници трябваше да бъдат изтеглени от предишната им критична отбранителна мисия в Източна Украйна, възможност за Русия да се възползва, както наистина направиха, особено в Донецк, където Путин напредва . Руските тактики стават все по-брутални, което води до увеличаване на жертвите и загубите за украинците както на бойното поле в Източна Украйна, така и на други места. Руската цел изглежда е да осакати енергийната инфраструктура на Украйна за предстоящата зима. Тя засили атаките срещу производството на електроенергия в Украйна. Този модел вероятно ще продължи. Резултатът вероятно ще бъде намаляване на наличността на енергия до около дванадесет часа на ден, значително бреме за цивилното население и вероятно ще направи продължаващата война по-непопулярна.

Трето, възможностите както на Русия, така и на Украйна за голяма военна ескалация са много ограничени и рисковани.

Украйна в идеалния случай би искала голям брой оръжия с голям обсег, с които да заплашва повече Русия или по-пряко участие на НАТО или членовете на НАТО в конфликта. Лидерът на страната и неговият екип вероятно преценяват, че това са стъпките, които могат да преместят войната в тяхна полза. Перспективите и за двата варианта обаче не са добри поради потенциалните рискове, свързани с ескалация и конфликт между Русия и Запада, според оценката на американски и други ключови западни лидери.

Междувременно Русия заплашваше понякога да прибегне до ядрени оръжия . Подобен ход обаче би носил рискове на много фронтове и е малко вероятно да бъде упражнен, освен при толкова екстремни обстоятелства, че да ги направи много малко вероятни.

Реалистичните варианти са скорошно споразумение или споразумение след повече години на същото.

Четвърто. Тенденциите в Съединените щати и Европа не благоприятстват безкрайно продължаване на войната. Ролята на САЩ беше критична в подкрепата на героичната съпротива на Украйна, а европейците бяха вторият най-важен източник на подкрепа. Въпреки това, след нашите президентски избори, Съединените щати вероятно ще намалят подкрепата си с течение на времето. Един президент Тръмп бързо ще настоява за дипломатическо споразумение, но един президент Харис също ще има трудности да поддържа настоящите нива на подкрепа. Тенденцията в Европа , особено в Германия след последните избори, при които групите, които се противопоставят на подкрепата за войната в Украйна, се представиха добре, вероятно ще доведе до това Берлин да коригира значително политиката си. Германският канцлер Олаф Шолц вече обяви решимостта си да настоява за мирно споразумение чрез мирна конференция, в която, за разлика от последната мирна конференция в Швейцария, Русия е включена.

След нашите избори Съединените щати и нашите съюзници трябва да прегърнат уреждането на войната в Украйна чрез преговори като наша основна цел. В подкрепа на тази цел стратегията трябва да има две посоки: подкрепата за Украйна трябва да остане енергична, защото без това Путин няма да се интересува от уреждане чрез преговори, и еднакво енергично ангажиране както с Русия, така и с Украйна относно модалностите на преговорите и условия за разумен изход (вижте скорошната ми статия „Прекратяване на войната в Украйна: потенциална пътна карта за мир“).

Източник: The National Interest

Автор: Залмай Халилзад. Той е бивш посланик на САЩ в ООН

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"