Тръмп открито се отнася скептично към продължаването на американската помощ
Украинските власти са готови да променят мнението си по ключовите моменти от мирното разрешаване на конфликта, като изместят фокуса към гаранции за сигурност от съюзническите страни, пише The New York Time.
„Защитата на интересите на Украйна в потенциални преговори ще зависи не от териториалните граници, които вероятно ще бъдат определени от боевете, а от това какви гаранции са предоставени за осигуряване на прекратяване на огъня“, пише още изданието.
Украински официални лица заявяваха от месеци, че няма да отстъпят територия, окупирана от Русия, при никакво мирно споразумение. Сега, докато Украйна обмисля ускорен график за преговори, настояван от новоизбрания президент Доналд Тръмп, тя отдава поне толкова голямо значение на получаването на гаранции за сигурност, колкото и на това къде може да падне евентуалната линия на прекратяване на огъня.
Тъй като украинските сили постоянно губят позиции на изток, двама високопоставени служители казаха, че защитата на интересите на Украйна в потенциални преговори ще зависи не от териториалните граници, които вероятно ще бъдат определени от боевете, а от това какви гаранции са налице”, пише The New York Time.
„Разговорите трябва да се основават на гаранции“, каза Роман Костенко, председател на комисията по отбрана и разузнаване на украинския парламент. „За Украйна няма нищо по-важно.”
Скептицизмът относно руския ангажимент за постигане на споразумение е дълбок в Украйна, която има горчив опит с прекратяването на огъня през 2014 г. и 2015 г., след като се сблъска с подкрепяните от Русия сили по източната граница. Прекратяването на огъня не предотврати нови боеве, които продължиха осем години до пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г.
Официалните лица в Киев се стремят към членство в Организацията на Северноатлантическия договор като гаранция срещу нови нападения от страна на Русия. Западни представители сигнализираха, че искат Украйна да се присъедини към НАТО, но не и по някакъв ускорен график.
Длъжностни лица в Киев също така заявиха, че един солиден арсенал от конвенционални оръжия, който ще бъде предоставен от Запада, ще даде възможност на Украйна бързо да нанесе ответен удар и ще послужи като възпиращ фактор за възобновяване на военните действия.
Гаранциите за сигурност, а не земята, се очертава да бъдат най-тежкият въпрос във всяко мирно споразумение. Когато Украйна и Русия проведоха мирни преговори през 2022 г., Русия в крайна сметка се противопостави на най-важния компонент на предложеното споразумение: договореност, която задължава други държави да се притекат на помощ на Украйна, ако тя бъде отново нападната.
Русия отдавна е заявила, че смята влизането на Украйна в НАТО за неприемливо. Тя сигнализира, че подобна стъпка ще бъде пречка за всяко споразумение за прекратяване на огъня, като същевременно посочи, че ще иска да запази контрола върху завладяната от нея територия в Украйна.
Дискусиите за потенциално споразумение се разгорещиха след избирането на г-н Тръмп миналата седмица, който обеща да настоява за незабавни преговори. Това е промяна в сравнение с дългогодишната позиция на администрацията на Байдън, според която времето и условията на евентуално споразумение трябва да бъдат оставени на Украйна. Тръмп открито се отнася скептично към продължаването на американската помощ за Украйна и заяви, че може да доведе до края на войната за един ден - без да казва как, пише The New York Time.