Заплахата от космоса дойде неочаквано и федералната агенция НАСА призовава за незабавно започване на борба с извънземни патогени, съобщава The Telegraph, позовавайки се на изследователи.
„Трябва да започнем да разработваме необходимите технологии и протоколи за ограничаване предварително, така че когато върнем нещата обратно, да сме сигурни, че няма да избягат в околната среда“, О'Брайън, главен изследовател в Комисията и експерт по обществено здраве.
„Трябва да се уверим, че тези неща са на мястото си, преди да започнем да се справяме с тази следваща граница.“
НАСА вече гарантира, че никакви потенциално вредни микроби не се транспортират между Земята и други небесни тела чрез различни механизми, включително обеззаразяване на космически кораби и тестване на оборудване и проби, но докладът казва, че те „могат и трябва да направят повече“.
Една от препоръките е НАСА да адаптира своите лаборатории за замърсяване, за да може да се справи с потенциално високорискови небесни проби. В крайна сметка очаква да внесе първите проби от Марс през 2033 г.
Но в момента дори най-високо ниво BSL 4 лаборатории не се считат за достатъчно сигурни, за да се справят с деликатни проби от космоса, според голямо проучване, публикувано от Европейската космическа фондация през 2012 г.
Някои експерти смятат, че опасностите, породени от извънземни патогени, са преувеличени.
„Според мен рискът е доста нисък и това е така, защото организмите са адаптирани към тяхната конкретна среда“, каза Гари Трубъл, микробиолог от Националната лаборатория на Лорънс Ливърмор, който специализира в астробиологията.
„Има много малък шанс да върнем нещо обратно и ако го направим, вероятността то да се адаптира към нас е малко вероятна“.
Но трябва да се тревожим не само за извънземни болести. Проучванията показват, че патогените могат да станат по-заразни в космоса. Повишените нива на радиация могат да накарат вирусите да мутират по-често. В същото време суровите условия в космоса могат да отслабят имунната система на астронавтите, правейки ги по-податливи на инфекции.
„Ако нещо от Земята отиде там чрез космически кораб, може да се върне, изглеждайки напълно различно“, каза г-н О'Брайън.
Това, отбелязва Комисията, може да бъде сериозен риск, ако астронавт пътува до космоса с респираторен вирус, като Covid или грип, и след това се върне, носейки супермутирала версия.
„Околната среда може да направи вирусите много по-смъртоносни и потенциално опасни за хората тук на Земята“, каза О'Брайън.
Повишената биозащита от страна на НАСА е отправна точка, подчерта О'Брайън, но не са само те. Тъй като все повече държави и компании инвестират в космически пътувания, те също трябва да въведат по-строги регулации и защити.